POZNAŃ: Trwa Jarmark Świętojański 2021 [ZDJĘCIA, FILM]

Poznański Stary Rynek ponownie zapełnił się kolorowymi kramami, a do stolicy Wielkopolski zjechali artyści, rękodzielnicy i rzemieślnicy. W sobotę 12 czerwca br. rozpoczął się Jarmark Świętojański. 

– Jarmark Świętojański to wieloletnia tradycja. W tym roku został zorganizowany po raz 46. Jak zawsze jest to okazja, aby posmakować dobrej kuchni, nabyć ciekawe wyroby rzemieślnicze i spędzić miło czas w rejonie Starego Rynku – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.


Jarmark  Świętojański rozpoczął się w sobotę, 12 czerwca i potrwa do 27 czerwca. Drewniane domki handlowe i stoiska własne rękodzielników zapełniły się znów unikatowymi artystycznymi przedmiotami – m.in. autorską, ręcznie wykonywaną biżuterią; ozdobami z bursztynu, srebra, brązu, drewna i naturalnego rogu; naturalnymi kamieniami i szkłem antycznym; odzieżą i dodatkami z lnu, jedwabiu, filcu; ceramiką ręcznie toczoną na kole garncarskim, koszulkami z autorskimi nadrukami i całą gama artykułów dekoracyjnych. Niektórzy z wystawców podczas jarmarku na miejscu realizują indywidualne zamówienia klientów (np. biżuterię czy inne przedmioty artystyczne).

Na miłośników dobrej kuchni czeka wiele smakołyków z różnych stron Polski i nie tylko. Można kupić chałwy, oliwki, oleje i oliwy w różnych smakach; sery podhalańskie, holenderskie, szwajcarskie i hiszpańskie; litewskie wędliny i chleby oraz kwas chlebowy; miody pszczele z przydomowej pasieki, owoce w czekoladzie, gofry, kawy smakowe i wiele innych specjałów.

To nie wszystko. Amatorzy prac ogrodowych mogą zaopatrzyć się w cebulki kwiatowe. Na kiermaszu można kupić także najrozmaitsze rodzaje alkoholi – począwszy od  likierów, nalewek, wódek smakowych i destylatów, przez miody pitne, śliwowice, aż po polskie wina ekologiczne, cydr i piwa rzemieślnicze. Poznańskie Pogotowie Społeczne prezentuje również bogatą ofertę rękodzieła wykonanego przez swoich podopiecznych.

Trudno wyobrazić sobie Jarmark Świętojański bez kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami. W tym roku można spotkać ich przy Ratuszu oraz w uliczce J.B. Quadro.

Stoiska handlowe są czynne codziennie od godziny 10:00 do 21:00 lub do „ostatniego” klienta.

– W letni wakacyjny nastrój wprowadzają poznaniaków i turystów przepiękne dekoracje. Domki handlowe zostały przyozdobione kwietnymi wieńcami, a na teren jarmarku poprowadzą gości dwie bramy okolicznościowe, na tle których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie – informuje Iwona Rafińska.

Odwiedzający Jarmark Świętojański mogli wziąć udział w konkursie. Codziennie do wygrania jest bon zakupowy o wartości 100 zł do zrealizowania u obecnych na rynku wystawców. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na Facebooku.

AJ /poznan.pl/

(Visited 41 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz