Poznań: Szybciej i dalej z nowymi biletami – Bus-Tramwaj-Kolej (BTK)

Od 1 września powiększy się obszar, na którym będzie można skorzystać z  biletów Bus-Tramwaj-Kolej. Obejmie on miejscowości oddalone nawet 70 kilometrów od Poznania Głównego i umożliwi podróżowanie po Poznaniu pojazdami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich na podstawie biletu okresowego ZTM ze strefą A.


Bus-Tramwaj-Kolej (BTK) to kolejowy, imienny bilet miesięczny, który obecnie obowiązuje na obszarze około 30 kilometrów od Poznania. W 2012 roku wprowadziły go Przewozy Regionalne wspólnie z Kolejami Wielkopolskimi oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu. Dostępny był w postaci papierowej, z nadrukowaną dodatkową informacją o ważności w komunikacji miejskiej ZTM w Poznaniu.

W grudniu ubiegłego roku Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podpisali list intencyjny dotyczący planowanego zwiększenia zasięgu obowiązywania biletu zintegrowanego.

– Zwiększenie zasięgu BTK nastąpi poprzez rozszerzenie obszaru stref kolejowych, dzięki czemu z oferty skorzystają również mieszkańcy takich miast jak: Gniezno, Wągrowiec, Kościan, czy Jarocin – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Jednocześnie posiadacze ważnego biletu okresowego, sieciowego ZTM ze strefą A uzyskają kolejny środek transportu. Będą mogli podróżować po Poznaniu nie tylko autobusami i tramwajami na liniach organizowanych przez ZTM, ale również pojazdami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie Poznań oraz Kiekrz – dodaje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Szybciej po Poznaniu

Rozszerzenie zasięgu biletu o nowe strefy,


z atrakcyjnymi cenami dla pasażerów, może przyczynić się do dalszego wzrostu liczby nowych pasażerów dla ZTM i tym samym zmniejszenia liczby samochodów osobowych wjeżdżających do miasta. Bilet obejmie miejscowości oddalone nawet o 70 kilometrów jak Jarocin, czy Nowy Tomyśl.

Na nowej ofercie zyskają również mieszkańcy oddalonych od centrum części Poznania. Na przykład mieszkańcy Antoninka lub osiedla Kwiatowego na Junikowie chcąc dojechać w okolice Dworca Głównego pociągiem pojadą 10 minut szybciej niż komunikacją miejską. Jedynym warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest posiadanie ważnego biletu okresowego lub specjalnego. Będą one honorowane w klasie 2 pociągów REGIO marki POLREGIO spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o. oraz w klasie 2 pociągów osobowych uruchamianych przez spółkę Koleje Wielkopolskie sp. z o.o.

– Honorowanie biletów obowiązywać będzie na obszarze w granicach strefy taryfowej A, obejmującym stacje z nazwą Poznań oraz Kiekrz – informuje Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Dróg Miejskich. – Bilety  podlegające honorowaniu, będą ważne w pociągach, po północy dnia w którym zostały zakupione. W pociągach nie będzie możliwości aktywowania biletu zakupionego przez internet, dlatego przed okazaniem biletu w pociągu, muszą zostać one aktywowane za pomocą interaktywnego terminala na kartę PEKA, w jednym z pojazdów ZTM lub POK.

Załączniki
(Visited 348 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz