Poznań świętował 11 listopada!

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, uroczyście wręczył Świętemu Marcinowi klucze do bram miasta. Uroczystość przed Zamkiem była kulminacją Imienin Ulicy, które poprzedzone były oficjalnymi obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Święto Niepodległości obchodzimy po poznańsku: rodzinnie, kolorowo i wesoło – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczając klucze solenizantowi.


– Dziękuję za tak liczne przybycie, za to, że pokazujemy dziś całej Polsce, jak świętować z radością i życzliwie traktować drugiego człowieka. Dzisiaj w Poznaniu rządzi święty Marcin! Przekazuję mu te klucze z pełnym przekonaniem, że będą to najlepsze rządy w mieście. 

Wręczenie kluczy zakończyło Korowód Św. Marcina, który w tym roku wrócił na swoją dawną trasę. Z ulicy Piekary pod Centrum Kultury Zamek przemaszerowało ok. 300 uczestników, witanych przez setki mieszkańców miasta i turystów. W korowodzie udział wzięli artyści, akrobaci, społecznicy, uczniowie poznańskich szkół, rekonstruktorzy oraz sam Święty Marcin w towarzystwie legionistów. 

Po wręczeniu solenizantowi kluczy do miasta rozpoczął się koncertowy maraton. 

Po raz pierwszy poznaniacy mogli bawić się na nowo wyremontowanym odcinku ulicy Święty Marcin (od ul. Gwarnej do Ratajczaka). Zaplanowano koncerty takich zespołów jak Siły Specjalne, Noise-Band czy Krakow Street Band. 

Można też było oglądać pokazy sportowe i taneczne czy wziąć udział w warsztatach cyrkowych.  W obchody ulicy włączyli się także przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, którzy prowadzą działalność na ul. Św. Marcin. Własne stoisko miała m.in. Po-Dzielnia – punkt, w którym każdy może zostawić niepotrzebne rzeczy (znajdujące się w dobrym stanie) i zupełnie za darmo zabrać te, które mu posłużą. 

11 listopada nie mogło też zabraknąć rogali świętomarcińskich – w tym roku można je kupić na kiermaszu na Al. Niepodległości (od ul. Św. Marcin do ul. Fredry). Rogale sprzedawał tam również Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta – pieniądze ze sprzedanych przez niego wypieków zasiliły konto Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. 

Święty Marcin to patron dobroczynności. Dlatego w dniu jego imienin w Poznaniu nie mogło też zabraknąć akcji charytatywnych. W tym roku organizowana była publiczna zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medyczno-ortopedycznego dla Oliwiera – 10-latka, który pomimo codziennej walki z dystrofią mięśniowa Duchene’a stara się trenować piłkę nożną, uczęszcza na zbiórki harcerskie i podróżuje. Zbierano również na pomnik Bohdana Smolenia – aktora przez lata związanego z Poznaniem, artysty kabaretowego oraz filantropa, twórcy „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia”.

Na godz. 18.15 zaplanowano koncert grupy Izzy and the Black Trees na głównej scenie, a na godz. 19.30  – koncert Pablopavo i Ludzików. Finałem dnia był koncert na ścianie – muzycy pod wodzą Ryszarda Bazarnika zagrali w powietrzu, zawieszeni na fasadach budynku. Wystąpiła również ekipa cyrkowa- akrobaci z Teatru „Z głową w chmurach”. 

Imieniny ulicy poprzedzone były oficjalnymi obchodami Święta Niepodległości, które rozpoczęły się o godz. 9 rano mszą świętą w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze. Centrum obchodów był plac Wolności, a motywem przewodnim – udział kobiet w walce o niepodległość naszego kraju. 

Po Apelu Pamięci, oficjalnym wystrzale armatnim i koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych poznaniacy mogli obejrzeć defiladę pododdziałów Wojska Polskiego i służb towarzyszących. Na placu Wolności stanęli przedstawiciele grup rekonstruktorskich. W strefie historycznej można było obejrzeć pokaz mody prezentujący sylwetki kobiet, poczynając od Emilii Sczanieckiej, a kończąc na postaciach posłanek z Wielkopolski na Sejm 1919 roku, a grupa rekonstrukcyjna „Polki w mundurach” zaprezentowała dioramy Ochotniczej Legii Kobiet, Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz policjantek Policji Państwowej II RP. 

AW /poznan.pl/

Zobacz również …

(Visited 128 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz