Poznań na ratunek ptakom – Ptasi Azyl

Ptasi Azyl to miejsce, w którym chore i ranne ptaki potrzebujące opieki weterynaryjnej mogą liczyć na stałą i profesjonalną opiekę. Pierwotnie działał w Nowym Zoo, ale w marcu 2017 roku został przeniesiony do


Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego, który dysponuje nie tylko wolierami dla ptactwa, ale również wyspecjalizowanym sprzętem diagnostycznym i fachową kadrą.

Tym samym dzikim ptakom z terenu miasta stworzono optymalne warunki do powrotu do zdrowia i środowiska, a zwierzętom w Zoo zapewniono bezpieczeństwo zdrowotne.

Umowa z Uniwersytetem Przyrodniczym wygasa się wraz z końcem 2017 roku. Dlatego miasto zdecydowało się podpisać kolejną, na mocy której opieka dla ptaków będzie zapewniona przez kolejne 3 lata.

– Bardzo się cieszę, że Ptasi Azyl będzie kontynuowany – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. – Ostatnie miesiące jego działania udowodniły, jak bardzo potrzebne jest to przedsięwzięcie. Tylko w tym roku do Ptasiego Azylu trafiło ponad 1600 ptaków.

Zwierzęta przynosili strażnicy miejscy z ekopatrolu, ale i zwykli mieszkańcy miasta. Rannymi ptakami opiekują się lekarze i technicy medycyny weterynaryjnej.

– Mamy bardzo wysoką wyleczalność – mówi prof. Roman Gornowicz, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Około 45 proc. ptaków przywracanych jest do środowiska, to bardzo dużo. Najczęściej trafiają do nas gołębie, pustułki, jastrzębie, zdarzają się również myszołowy i sowy.

Funkcjonowanie Ptasiego Azylu daje też miastu możliwość monitorowania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak ptasia grypa.


Poznań wystąpił również do gmin powiatu poznańskiego z prośbą, by rozważyły interwencyjną opiekę weterynaryjną nad dzikim ptactwem ze swojego obszaru – aby docelowo działania te mogły być systemowe.

Uzupełnieniem działań na rzecz ochrony ptaków w Poznaniu ma być też akcja pomocy miejskim wróblom. Miasto prowadzi już prace koncepcyjne związane z uruchomieniem w przyszłym roku programu, który ma zwiększyć populację tych ptaków w przestrzeni Poznania. Bezpośrednio wiązałoby się to z montażem sieci budek lęgowych dla tego gatunku. Ilość wróbli w Poznaniu sukcesywnie maleje i bez pomocy człowieka tego trendu nie da się już zatrzymać.

Będzie to kolejna wspólna inicjatywa samorządu i ośrodka akademickiego – patronat naukowy nad tym przedsięwzięciem objąć ma Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 286 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz