Poznań – Powstają kolejne mieszkania komunalne

Za rok do nowych mieszkań komunalnych, w dwóch czterokondygnacyjnych blokach przy ul. Zawady, wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Właśnie zaczyna się ich budowa. Dziś zastępca prezydenta Poznania, Tomasz Lewandowski, symbolicznie wbił pierwszą łopatę na placu budowy.

W dwóch budynkach przy ul. Zawady powstanie 46 mieszkań z balkonami. 31 z nich to lokale dwupokojowe, o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Pozostałe 15 to również mieszkania dwupokojowe, ale z aneksem kuchennym i nieco mniejsze – o powierzchni ok. 38 metrów kwadratowych. Lokale będą gotowe do zamieszkania – z panelami na podłogach, płytkami w kuchni i w pełni wyposażoną łazienką.

– To nasza czwarta inwestycja. Nie największa, bo w tym miejscu powstanie 46 mieszkań, ale jest to zgodne z polityką miasta, ponieważ nie chcemy budować wielkich osiedli komunalnych na kilkaset mieszkań. Chcemy by ten zasób był rozproszony – mówi Arkadiusz Stasica, prezes zarządu ZKZL sp. z o.o. Budynki, które realizujemy są skierowane do osób najuboższych, grupy społeczeństwa, która ma najniższe dochody – kontynuuje. Dokładnie za 12 – 13 miesięcy będziemy mogli wręczać klucze pierwszym mieszkańcom – dodaje.

Budynki nie będą podpiwniczone, ale do dyspozycji lokatorów zostaną oddane pomieszczenia gospodarcze na klatkach schodowych. Projektant zaplanował także dostosowanie trzech mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt przewiduje również oddanie do użyku dwóch lokali użytkowych oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków. Będzie zieleń, plac zabaw dla najmłodszych, nowe drogi i chodniki oraz parkingi.

Kryteria, jasno określają, komu należy się lokal komunalny, kto jest premiowany i kto w pierwszej kolejności powinien ten lokal dostać. W związku z tak czytelnymi zasadami, zainteresowanie jest bardzo duże  – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Miasto pomaga osobom najniżej uposażonym – dodaje.

Na tym etapie realizacji mieszkania kierujemy przede wszystkim do osób, które obecnie mieszkają w zasobie komunalnym Miasta Poznania. – mówi Arkadiusz Stasica. Chcemy aby mieszkańcy sami podjęli decyzję czy chcą pozostać czy też za wyższą cenę, bo czynsz będzie o 2 – 3 zł wyższy niż ten, który jest w tej chwili w mieszkaniach komunalnych, zmienić i poprawić swoje warunki – kontynuuje. Ci którzy nie będą chcieli zmienić aktualnie zajmowanych mieszkań pozostaną w nich, a my będziemy kierować tutaj osoby z listy prezydenckiej, a więc oczekujące na przydział mieszkania z zasobów komunalnych – dodaje.

Na realizację tej inwestycji Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych
(ZKZL) sp. z o.o. otrzyma dotację z Funduszu Dopłat, rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą około 2,85 mln zł. Koszt budowy mieszkań przy ul. Zawady to 6,1 mln zł, czyli niespełna 2,7 tys. zł za metr kwadratowy.

Inwestycja przy ul. Zawady to czwarte przedsięwzięcie realizowane przez ZKZL w ramach programu budowy mieszkań komunalnych. W grudniu zeszłego roku zakończyła się budowa 62 mieszkań przy ul. Rubież, na Naramowicach. Obecnie prawie 100 lokali powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie, przy ul. Bolka, a 94 kolejne  budowane są przy ul. Dymka, na Nowym Mieście. Ale na tym nie koniec. Już latem ruszy budowa następnych 120 mieszkań komunalnych przy ul. Biskupińskiej.

Jacek Łakomy/biuro prasowe/poznan.pl

(Visited 584 times, 1 visits today)

Leave a Reply