Poznań: Pomoc dla bezdomnych kotów

Poznań aktywnie włącza się w akcję pomocy kotom wolno żyjącym.  Miasto przekazało tonę suchej karmy dla tych zwierząt, a także wspiera finansowo budowę domków dla kotów.Głównym celem akcji dokarmiania kotów jest to, aby przetrwały one zimę – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. -Niesiemy pomoc tym zwierzętom przez cały rok, jednakże zima to najtrudniejszy dla nich okres. Poprzez niesprzyjającą pogodę i trudności w zdobyciu przez nich pokarmu nie możemy przejść obok nich obojętnie i im nie pomóc – dodaje dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

W ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt w mieście, Poznań po raz kolejny wspiera akcję dokarmiania kotów wolno żyjących na terenie stolicy Wielkopolski.

– Wolno żyjące koty są naszymi sojusznikami, gdyż pozbywają się gryzoni takich jak myszy czy szczury – mówi Małgorzata Lamperska z poznańskiego schroniska. Dzięki dokarmianiu, a także budowie domków dla nich staramy się  zagwarantować im godziwe warunki życia- dodaje Lamperska.

Pierwsze domki dla wolno żyjących kotów powstały już na ogródkach działkowych im. Żwirki i Wigury na Ławicy. Domki pozwalają schronić się kotom przed deszczem czy mrozem. Są zbudowane z drewna, mają obity blachą dach, a także ocieplane ściany. Posiadają dwa wejścia i otwierany dach. W domku mieści się dla nich również posłanie oraz miska z karmą.

Miejsca, w których staną domki są wskazywane przez osoby dokarmiające koty. Do postawienia kociej budki jest wymagana zgoda właściciela bądź administratora terenu.

-Wszystkich lokalizacji powstania domków dla kotów jeszcze nie znamy,


gdyż jest to uzależnione od osób z nami współpracujących, ale wiemy, że takie domki pojawią się m.in. na osiedlu Tysiąclecia czy na Ogrodach – kontynuuje Lamperska.

To już czwarta akcja stawiania domków dla kotów. W poprzednich  latach powstało ich w sumie 180. Jednakże, Poznań stara się również pomóc przetrwać zimę innym potrzebującym zwierzętom.

-Rozpoczęliśmy akcje dokarmiania małych ptaków. Z kolei, wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym chcemy również pomóc przetrwać zimę jeżom mieszkającym na terenie Poznania. Niegdyś zapadały one w sen zimowy, jednakże ze względu na hałas i uciążliwe dla nich warunki miejskie, dziś robią to coraz rzadziej i powinniśmy pomóc im przetrwać tę porę roku – dodaje Ziemowit Borowczak.

Wszystkie osoby, które społecznie dokarmiają wolno żyjące koty i są zainteresowane skorzystaniem z karmy sfinansowanej przez Miasto Poznań, prosimy o kontakt z przedstawicielami organizacji współpracujących z Miastem. Ich dane kontaktowe są dostępne na stronie : http://schronisko.com/poznan-dla-zwierzat/dokarmianie-kotow/

Dominik Jagiełło/biuro prasowe/poznan.plTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
Dodaj komentarz