Poznań: Piesi górą na Matyi. Rusza budowa drugiej części przejścia na dworzec

Wkrótce piesi nie będą już musieli korzystać z tunelu przy dworcu PKP. Z początkiem tygodnia rozpocznie się budowa naziemnego przejścia dla pieszych na północnej jezdni ul. Matyi.


Jest to kontynuacja inwestycji po południowej stronie ulicy realizowanej jesienią 2015 roku, która ułatwiła podróżnym komunikację między przystankami tramwajowymi a dworcem.  

Pierwsza część obiecanego przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka w kampanii wyborczej przejścia naziemnego na Matyi została udostępniona pieszym 6 listopada 2015 roku. Inwestycja, choć niewielka, znacznie ułatwiła życie podróżnym, skracając ich drogę z przystanków tramwajowych na dworzec o połowę.  Jej kontynuacja pozwoli pieszym całkowicie zrezynować z uciążliwego – zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi – przejścia podziemnego u zbiegu ulic Matyi i Towarowej.

Prace obejmą nie tylko budowę przejścia dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną przez jezdnię północą, lecz również budowę drogi rowerowej oraz modernizację chodnika dla pieszych.

– W związku z planowanymi pracami budowlanymi, od 12 września do 8 października, w rejonie skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej wystąpią utrudnienia w ruchu w postaci zawężenia poszczególnych pasów jezdni północnej – od strony centrum w kierunku mostu Dworcowego. Stale przejezdne będą dwa pasy jezdni z możliwymi krótkotrwałymi utrudnieniami – informuje Krzysztof Kaczanowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich (PIM).

Przedstawiciele PIM deklarują,


że z uwagi na spodziewane utrudnienia na odcinku ulicy Matyi, ruch drogowy będzie nadzorowany i jeśli zajdzie taka potrzeba – sterowany ręcznie przez osoby do tego uprawnione. Dodatkowo – dla bezpieczeństwa pieszych – podczas prowadzenia robót elektrycznych w ciągu chodników ułożone zostaną tymczasowe kładki.

– Z uwagi na dopuszczenie ruchu pieszych przez teren budowy prosimy wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po tym terenie oraz zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie budowy i terenu do niej przyległego – podkreśla  Krzysztof Kaczanowski.

W ramach inwestycji, prace budowlane – choć w znacznie mniejszym zakresie –  prowadzone będą również na południowej nitce ulicy Matyi, gdzie montowana będzie drogowa bariera ochronna. By zminimalizować możliwe utrudnienia, tę część zadania wykonawca realizował będzie przede wszystkim poza godzinami szczytu.

Jacek Łakomy/biuro prasowe, PIM

Załączniki

(Visited 193 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz