Poznań – Napadli na bank i uciekli z zakładnikiem na poligon [ZDJĘCIA]

W centrum Poznania doszło do napadu na bank z użyciem broni palnej. Napastnicy wzięli zakładników, a następnie uciekli na teren poligonu w Biedrusku, gdzie próbowali się ukryć. Tak przedstawiał się scenariusz ćwiczeń, w których udział wzięli policjanci Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Szkolenie odbyło się 20 lutego br. na terenie poligonu wojskowego w Biedrusku. Zajęcia zostały przygotowane przez Wydział Kadr i Szkolenia we współpracy z Wydziałem Dochodzeniowo – Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.


Ćwiczenia przeprowadzone zostały w formie praktycznych zajęć obejmujących tematy: taktyki i techniki strzeleckiej z wykorzystaniem systemu strzeleckiego FX Simunition,  udzielania pierwszej pomocy na polu walki oraz zabezpieczenia dowodów przestępstwa i miejsca zdarzenia. Celem zajęć było doskonalenie umiejętności taktycznych oraz technicznych podczas wejść do pomieszczeń, rozpoznania terenu pod kątem ujawnienia pułapek pirotechnicznych, poruszania się w zespole, zatrzymywania osób, użycia i wykorzystania broni oraz ewakuacji osób poszkodowanych.

Po przyjeździe na miejsce, policjanci otrzymali informacje, że w jednym z obiektów na terenie poligonu ukryli się uzbrojeni sprawcy napadu na bank. Wśród napastników znajdowali się zakładnicy. Zajęcia były podzielone na dwa etapy. W pierwszej symulacji policjanci otrzymali mapę poligonu z wyznaczonym miejscem, w którym prawdopodobnie ukryli się sprawcy napadu. Po uformowaniu szyku, funkcjonariusze zgodnie z zasadami taktyki pokonali trudne tereny poligonu, by przedostać się do zajmowanego przez bandytów budynku. Na policjantów czekało kilka zadań, m.in. przeszukanie pomieszczeń, konfrontacja z uzbrojonymi przestępcami, zatrzymanie sprawców napadu, udzielenie pomocy rannemu, zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz transport osoby poszkodowanej do punktu ewakuacji.

Po wykonaniu tych zadań policjanci w marszu ubezpieczonym wraz z 70 kilogramowym fantomem, wyruszyli do wskazanego miejsca, gdzie poszkodowany (fantom) utracił funkcje życiowe. Policjanci podjęli natychmiastowe czynności resuscytacji krążeniowo oddechowej. Po kilkunastu minutach ciężkiej walki o życie poszkodowany odzyskał oddech i tętno, po czym został przejęty przez zespół Ratownictwa Medycznego.

W tym momencie rozpoczął się drugi etap symulacji. Funkcjonariusze otrzymali kolejną mapę z oddalonym o 1,5 km miejscem, w którym ukryli się pozostali bandyci. Ponownie w taktycznym marszu, grupa policjantów wyruszyła w drogę. Po dotarciu na miejsce, funkcjonariusze Grupy Realizacyjnej ponownie zmuszeni byli do użycia broni palnej oraz konfrontacji z improwizowanym ładunkiem wybuchowym.

Policjanci Grupy Realizacyjnej nie po raz pierwszy uczestniczyli w niekonwencjonalnych zajęciach szkoleniowych, doskonaląc swoje umiejętności, by w odpowiedni sposób reagować na wszelkie zagrożenia. W takcie doskonalenia na poligonie odbyły się manewry kilkudziesięciotonowych bestii tj. kompanii czołgów, które tworząc szyk i stawiając zasłonę dymną stanowiły niemałą atrakcje dla uczestników ćwiczeń. Szczegółowe omówienie działań i wyciągnięte z nich wnioski, pozwalają coraz lepiej służyć społeczeństwu.

Krzysztof Lis, Akradiusz Kornowicz/PG /wielkopolska.policja.gov.pl/
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


 

(Visited 609 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz