Poznań na ekranie – premiera filmu „Tarapaty 2” z udziałem twórców [ZDJĘCIA, FILM]

Trójka nastolatków, pies i skradziony, wart 7 milionów dolarów obraz – to główni bohaterowie  filmu „Tarapaty 2”. A w tle Poznań. To prawdziwa historia kradzieży, w wyniku której z Muzeum Narodowego w Poznaniu zniknęło jedyne w polskich zbiorach dzieło Claude’a Moneta, zainspirowała twórców filmu.
Powstała opowieść o szalonej wakacyjnej przygodzie i zaskakującej zagadce kryminalnej. Poznańska premiera „Tarapatów 2” z udziałem twórców odbyła się w sobotę, 19 września.

Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl

W „Tarapatach 2” powracają bohaterowie pierwszej części, którą pokochali młodzi widzowie – Julka i Olek. Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. „Tarapaty 2” to historia dla całej rodziny, która mówi o tym, że nie da się uwierzyć w przyjaciela, dopóki nie uwierzy się w siebie. A także o tym, że przyjaźń wystawiona na próbę może stać się jeszcze mocniejsza.

Twórcom marzył się prawdziwy wakacyjny film – z lasem, jeziorem i słońcem. Akcja została więc osadzona w Poznaniu, a kradzież obrazu Moneta była punktem wyjścia opowieści. W filmie pojawią się takie poznańskie lokacje, jak Stara Rzeźnia, Puszczykowo nad Wartą, otoczone Wielkopolskim Parkiem Narodowym, Muzeum Przyrody, komisariat policji oraz oczywiście Muzeum Narodowe.

W rolach głównych występują młodzi aktorzy:  Pola Król, Mia Goti oraz Jakub Janota-Bzowski. Partnerują im Joanna Szczepkowska, Marta Malikowska, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Ziętek oraz Sandra Korzeniak.

Z okazji premiery w Poznaniu odbyło się kilka wydarzeń:

  • 11:00 – spotkanie autorskie wokół książki „Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2″, w którym udział wzięli autorki Marta Karwowska i Katarzyna Rygiel oraz aktorzy grający w filmie „Tarapaty 2” role Julki (Pola Król), Feli (Mia Goti) oraz Olka (Kuba Janota -Bzowski). Rozmowę poprowadziła Natalia Szenrok- Brożyńska. Spotkanie odbyło się na dużej scenie w DS Hanka w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda
  • 14:00 – specjalny, filmowy przejazd BimbaBusa śladami „Tarapatów 2”. Przewodnik w swojej opowieści uwypuklił akcenty filmowe obecne na trasie, a turystom na pokładzie towarzyszyli twórcy.
  • 17:00 – premiera filmu „Tarapaty 2” w kinie Helios w Galerii Posnania. Przed seansem odbyła się krótka rozmowa z twórcami. W spotkaniu udział wzięli: Marta Malikowska, Pola Król, Mia Goti, Kuba Janota-Bzowski, Marta Karwowska – reżyserka i scenarzystka Agnieszka Dziedzic – producentka.

Dodatkowo Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT), która jest koproducentem filmu, oferuje w punkcie informacji turystycznej na Starym Rynku 59 w promocyjnej cenie książkę dla dzieci „Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2”, powstałą na podstawie scenariusza do filmu oraz bezpłatnie kolorowankę z rebusami nawiązującą do filmu. Jeszcze we wrześniu PLOT uruchomi ścieżkę zwiedzania śladami bohaterów filmu, dostępną zarówno w formie papierowej ulotki z mapką oraz aplikacji. Z okazji poznańskiej premiery powstał także pakiet turystyczny, w ramach którego zwiedzimy Poznań szlakiem filmu, wejdziemy na poznańska premierę, zanocujemy w hotelu, w którym mieszkali aktorzy i twórcy filmu. A za wszystko zapłacimy także za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego.

Marcin Maciejczak, Kwiat Jabłoni i Kino Dzieci

Specjalnie do filmu powstał utwór „Jeśli powiem”. To trzeci singiel Marcina Maciejczaka, skomponowany przez Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka & Patryka Kumóra.

W filmie usłyszymy także Kwiat Jabłoni („Dziś późno pójdę spać”), zespół Paula i Karol („Got Me”), Natalię Przybysz („Dzieci malarzy”) oraz The Troggs („With A Girl Like You”). Utwór „Huśtawka” (słowa i muzyka Jacek Kleyff) wykonają zaś aktorzy – Pola Król, Mia Goti, Marta Malikowska oraz Tomek Ziętek!

Muzykę do „Tarapatów 2” napisał Jerzy Rogiewicz, założyciel (z Igorem Nikiforowem) duetu Jerz Igor, w którym gra barokowo-popowe piosenki dla dzieci. W 2014 roku ukazała się „Mała Płyta”, na początku roku 2016 „Jerz Igor Zimą”.

„Tarapaty 2” są filmem otwarcia festiwalu Kino Dzieci, biorą też udział w  Konkursie Głównym – to pierwsza polska produkcja, która znalazła się w tym międzynarodowym konkursie od początku istnienia festiwalu! W tym roku festiwal odbędzie się w formie hybrydowej – filmy będą dostępne także online.

Wszystkie aktualne informacje o filmie można znaleźć na Facebooku (@tarapatyfilm) i Instagramie (tarapaty2)

O filmie

Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. „Tarapaty 2” to historia dla całej rodziny, która mówi o tym, że nie da się uwierzyć w przyjaciela, dopóki nie uwierzy się w siebie. A także o tym, że przyjaźń wystawiona na próbę może stać się jeszcze mocniejsza.

„Tarapaty 2” ponownie reżyseruje Marta Karwowska, a za zdjęcia odpowiada Jakub Burakiewicz, dla którego będzie to fabularny debiut pełnometrażowy. Film jest produkcją Koi Studio, na czele z Agnieszką Dziedzic, producentem wykonawczym i koproducentem jest Tomek Morawski z Haka Films. Za scenografię odpowiadają  Jędrek Kowalski i Maria Dziewanowska-Kowalska, a za montaż Aleksandra Gowin.

Film powstał przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Koproducentami są Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Podkarpacka Komisja Filmowa, Piramida Film, DI Factory, Next Film, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna i Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. MAKonLine Ubezpieczenia ubezpiecza produkcję i jest partnerem współfinansującym. Zdjęcia do filmu realizowane były w Poznaniu, Warszawie, na Warmii oraz na terenie województwa podkarpackiego.

Obsada: Jakub Janota-Bzowski, Pola Król, Mia Goti, Joanna Szczepkowska, Marta Malikowska, Tomasz Ziętek, Zbigniew Zamachowski, Sandra Korzeniak, Marcin Pempuś, Marta Juras, Justyna Wasilewska

Reżyseria: Marta Karwowska

Scenariusz: Marta Karwowska

Zdjęcia: Jakub Burakiewicz

Producent wykonawczy: Tomasz Morawski

Scenografia: Jędrek Kowalski, Maria Dziewanowska-Kowalska

Montaż: Aleksandra Gowin

Kostiumy: Agnieszka Biederman

Charakteryzacja: Sylwia Marczyńska

Dźwięk: Bartłomiej Bogacki, Michał Fojcik

Muzyka: Jerzy Rogiewicz

Producent: Agnieszka Dziedzic
Produkcja: Koi Studio

Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Podkarpacka Komisja Filmowa, Piramida Film, DI Factory, Next Film, Haka Films, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Finansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Partnerzy: Miasto Poznań, MAKonLine Ubezpieczenia
Dystrybucja: Next Film

(Visited 286 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz