Poznań: Lwiarnia w Starym Zoo odzyska blask [WIZUALIZACJA]

Wnętrza lwiarni w Starym Zoo czeka generalny remont. Przetarg na modernizację budynku właśnie ruszył. Odnowione zostaną wnętrza i elewacje, a na zwiedzających czekać będzie nowe muzeum.

Zabytkowy budynek wkrótce odzyska dawny blask. Przetarg na jego modernizację został już ogłoszony. Po jego rozstrzygnięciu w lwiarni zacznie działać unikalne Muzeum Historii Zoo i Lwa.


– Stare Zoo, perła w koronie miasta Poznania, to kompleks zabytkowych obiektów wymagających natychmiastowej ochrony i odrestaurowania – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. – Udało się już tchnąć życie w zabytkową ptaszarnię, w tej chwili jest kontynuowany remont małpiarni i gadziarni – odnowiono jej wnętrze, trwa procedura związana z przygotowaniem remontu dachu, elewacji i klatek. Dzięki projektowi „Muzeum Historii Zoo i Lwa”, który dzięki głosom poznaniaków wygrał w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, rozpoczęliśmy procedury projektowe i remontowe Starej Lwiarni.

Zanim ogłoszono przetarg, wykonano badania konserwatorskie unikalnego pierwotnego wystroju i elewacji budynku lwiarni, zgodnie z archiwalnymi zdjęciami. Przygotowano tez projekt wnętrz.

Jeszcze w tym roku muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających. Będzie opowiadać o historii ukochanych przez poznaniaków zwierząt i prezentować losy samego miasta.

– Mamy wiele artefaktów, które można udostępnić zwiedzającym – przyznaje Magdalena Chodyła, rzeczniczka prasowa poznańskiego zoo. – To prawdziwe skarby. Wiele pamiątek związanych ze zwierzętami i zoo przynieśli nam też sami poznaniacy z okazji 140. urodzin Ogrodu Zoologicznego – po remoncie będziemy mieli miejsce, by je w końcu pokazać.

Obecny budynek lwiarni powstał między 1880 a 1907 rokiem,


a swoją obecną formę zyskał po II wojnie światowej. Od początku wyróżniał się ciekawą formą architektoniczną. Uwagę zwracała konstrukcja klatek i bogata dekoracja. Wzrok przyciągała też północno-wschodnia ściana z minaretami, nawiązująca do architektury mauretańskiej lub indyjskiej.

Pawilon dużych drapieżców – jak dawniej nazywano lwiarnię – w połowie XX wieku był domem wielu drapieżników. Można było tu zobaczyć: lwa, panterę (lamparta), pumę, tygrysa syberyjskiego, hienę centkowaną, wilki oraz szakale.

O tym, że lwiarnia powinna zostać odrestaurowana i stać się muzeum, zdecydowali mieszkańcy miasta podczas głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Dzięki temu zabytkowy budynek stanie się miejscem edukacji historycznej i przyrodniczej, które umożliwi najmłodszym poznaniakom lekcję historii i zoologii.

Również dzięki decyzji poznaniaków i Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu Kizia i Leoś, dwa lwy przebywające w Nowym Zoo, zamieszkają w specjalnie przygotowanym azylu, który powstanie między tygrysiarnią a wybiegiem dla słoni. Będzie on liczył około 5 tys. m kw. i znajdą się w nim m.in. boksy do kwarantanny zwierząt.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.plTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 710 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz