POZNAŃ: Jarmark Świętojański 2022 na placu Wolności [ZDJĘCIA, FILM]

Warsztaty, animacje i konkursy dla najmłodszych, a także silent disco czy maraton zumby – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla poznaniaków w ramach Jarmarku Świętojańskiego. Na placu Wolności goszczą wystawcy oferujący rękodzieło, sadzonki i nasiona roślin, regionalne specjały i wiele innych interesujących produktów. Jarmark rozpoczął się  1 czerwca, w Dzień Dziecka i potrwa do niedzieli, 5 czerwca.

– Tegoroczny Jarmark Świętojański odbywa się 1 – 5 czerwca na placu Wolności. Pomimo, że jest trochę krótszy niż zazwyczaj i został zorganizowany w innym niż zwykle miejscu, jak zawsze jest kolorowo, wesoło i smacznie – zapewnia Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Na placu stanęło ponad 30 domków i kilkanaście stoisk handlowych.


Można w nich znaleźć przedmioty artystyczne i rękodzielnicze, ozdoby, biżuterię, galanterię, rzemieślnicze przedmioty codziennego użytku i wiele innych. Pasjonatów ogrodnictwa ucieszy zapewne duży wybór cebulek kwiatowych, sadzonek i nasion.

– Nie brakuje również kolekcjonerów, hobbystów i pasjonatów, handlujących starociami i antykami – zaznacza Iwona Rafińska. 

Przygotowano także ofertę dla osób, które lubią dobrze zjeść. Na jarmarku spotkać można wystawców oferujących produkty z różnych stron Polski i nie tylko. Można skosztować cieszących się dużym zainteresowaniem artykułów spożywczych pochodzących z Litwy, takich jak wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalce, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Kupić można również: chałwy, oliwki, oleje i oliwy w różnych smakach; sery podhalańskie, holenderskie, szwajcarskie i hiszpańskie; wędliny; pieczywo; pachnące miody pszczele z przydomowej pasieki; owoce w czekoladzie; gofry; kawy smakowe; alkohole i wiele innych smakołyków.

Nie tylko handel

Jarmark Świętojański rozpoczął się w Dniu Dziecka i to właśnie na najmłodszych czekało tego dnia wiele niespodzianek. W programie znalazły się m.in. spektakl teatralny „Aloha! Witamy na Hawajach”, wspólne czytanie w ramach akcji „Bajkowy Rynek”, warsztaty z Wydawnictwem Papilon oraz animacje i zabawy. 

To nie jedyne atrakcje, jakie czekały na małych poznaniaków i turystów. We wszystkie dni trwania jarmarku odbywały się konkursy i zabawy z Lego. W piątek zaplanowano spotkanie na temat bezpieczeństwa z poznańską strażą miejską oraz pokaz wozu strażackiego. Liczne warsztaty odbyły się również w sobotę i niedzielę. 

Przygotowano także bogaty program dla dorosłych. Można wziąć udział w imprezach Silent Disco i maratonie zumby, a także nauczyć się tańczyć tango. W niedzielę, w ramach festiwalu „Cały Poznań Ukulele” odbył się happening i warsztaty gry na tym instrumencie. Tego dnia zaplanowano także m.in. pokaz starych motocykli. 

/POZNAN.PL/

(Visited 88 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz