Poznań i Kutaisi – wzór współpracy polsko-gruzińskiej

Liczne projekty, wymiany uczniowskie, staże – to tylko niektóre efekty 10-letniej już współpracy między Poznaniem a gruzińskim Kutaisi. Dziś w urzędzie miasta przedstawiciele obu miast podpisali list gwarantujący jej kontynuację.

Kutaisi to drugie pod względem wielkości miasto Gruzji. Od lipca 2009 roku jest miastem partnerskim Poznania. W poniedziałek – z okazji jubileuszu 10-lecia współpracy – przedstawiciele obu miast podpisali list o jej kontynuacji.

– Współpraca Poznania z Kutaisi trwa od lat i bardzo ją sobie cenimy – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Dotyczy wielu obszarów. To nie tylko wymiany studenckie i pracownicze, ale również wspólne projekty, dotyczące m.in. turystyki, w których biorą udział przedstawiciele obu miast razem ze specjalistami z branży.

Poznań i Kutaisi od lat przygotowują wspólne przedsięwzięcia. W stolicy Wielkopolski zorganizowano m.in dwutygodniowy staż dla 19 przedstawicieli gruzińskiej branży turystycznej. Gruzini uczyli się u nas także zarządzania funduszami miejskimi.

– Jak dotąd partnerstwo było bardzo owocne, mam nadzieję, że w przyszłości również takie będzie – podkreślał Shavlego Tabatadze, gubernator regionu Imeretia, którego centrum administracyjnym jest miasto Kutaisi. –  W ciągu minionych lat poznaniacy wiele razy bardzo nam pomogli, podpowiedzieli dobre rozwiązania i pokazali, jak działać dla dobra mieszkańców.

W ubiegłym roku do Poznania przyjechali uczniowie i nauczyciele z Georgian-American School „Progress” w Kutaisi. W tym samym czasie młodzi poznaniacy z VIII LO im. A. Mickiewicza odwiedzili Gruzję. Okazją była rocznica ważna dla obu krajów: stulecie odzyskania niepodległości.

– Polacy i Gruzini mają podobną historię, nic więc dziwnego, że czują do siebie wzajemną sympatię – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta. – Sam doskonale pamiętam życzliwe przyjęcie, z jakim spotkałem się w Gruzji. Kutaisi ma ogromny potencjał i może sporo zaoferować Poznaniowi.

Delegacja z Kutaisi weźmie też udział w Targach Budma oraz konferencji „Doing Business: Georgia”. Konferencja rozpocznie się we wtorek, 12 lutego, o godz. 9 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (al. Niepodległości 34). Spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania możliwości inwestycyjnych Guzji. Wśród zaproszonych gości będzie wiceminister spraw zagranicznych tego kraju, Alexander Khvtisiashvili.

Gruzja w raporcie „Doing business 2018” uplasowała się na wysokim dziewiątym miejscu. Gruzini liczą na współpracę szczególnie z firmami branży budowlanej, energetycznej i turystycznej. Choć to rynek mały, może odegrać znaczącą rolę w handlu, gdyż zapewnia łączność między Azją Zachodnią, Azją Centralną i Europą. Poprzez Gruzję towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu czy Iranu.

AW /poznan.pl/

(Visited 85 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz