Poznań bez plastiku

Miasto Poznań nie czeka na przepisy Parlamentu Europejskiego – już teraz promuje ekologiczne zachowania i rezygnuje z plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku w urzędzie i miejskich jednostkach. Taką decyzję podjęli radni na wtorkowej sesji rady miasta


.27 marca 2019 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę ekologiczną, która zakazuje produkowania i sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że od 2021 roku w całej UE nie będzie można kupić jednorazowych plastikowych talerzy, sztućców czy słomek.

Stolica Wielkopolski nie czeka do 2021 roku i już teraz rozpoczyna akcję „Poznań bez plastiku”. Z urzędu miasta i miejskich jednostek wycofane zostaną plastikowe „jednorazówki”, a woda mineralna w plastikowych butelkach jest zastępowana wodą z kranu lub wodą ze szklanych, możliwych do recyklingu butelek.

Inicjatywa przeprowadzenia akcji „Poznań bez plastiku” współgra z pomysłami zgłoszonymi przez Młodzieżową Radę Miasta Poznania w uchwałach z dnia 11 lutego 2019 r. w sprawie zrezygnowania z  używania plastikowych kubeczków oraz postawienia w Urzędzie Miasta Poznania koszy do segregacji odpadów.

22 marca 2019 r., w Światowy Dzień Wody, również spółka miejska Aquanet rozpoczęła akcję „Nie dam się nabić w butelkę. Piję z kranu”. Jej głównym celem jest zmotywowanie ludzi do rezygnacji z używania plastikowych butelek do wody mineralnej.

– Woda z kranu w porównaniu z butelkowaną jest stosunkowo tania, a przy tym smaczna i zdrowa – przekonywała Dorota Wiśniewska, rzeczniczka prasowa spółki, podczas rady miasta.

Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów morskich to tworzywa sztuczne. Ze względu na powolny rozkład gromadzą się one w morzach, oceanach i na plażach w Europie i na całym świecie. Plastikowe pozostałości są znajdowane w organizmach zwierząt, skąd trafiają również do organizmu człowieka.

AW/poznan.pl

(Visited 86 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz