Pożar w Rakoniewicach

15 września 2020 roku o godz. 21.42 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Grodzisku Wlkp.  wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego, wewnątrz którego na parterze znajdowało się 25 sztuk bydła i 30 szt. trzody chlewnej, zaś na drugiej kondygnacji płody rolne.


Do zdarzenia zadysponowano załogi z: Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Grodzisku Wlkp. , OSP Rakoniewice, OSP Rostarzewo , OSP Jabłonna, OSP Wioska, OSP Gnin, OSP Bukowiec, OSP Łąkie,  OSP Wielichowo i OSP Wilkowo Polskie. Łącznie w działaniach brało udział: 18 pojazdów pożarniczych, 90 strażaków.

Działania wspomagane były przez pogotowie energetyczne i policję.

Po przybyciu na miejsce pożarem objęty był dach budynku inwentarskiego praktycznie na całej powierzchni oraz znajdująca się pod nim w dużej ilości słoma i siano. Bezpośrednio zagrożone pożarem były przyległe budynki: budynek mieszkalny, inwentarskie oraz magazynowe, zlokalizowane w zwartej, połączonej zabudowie, należące do dwóch gospodarstw rolnych.

Działania straży pożarnej polegały na: ewakuacji zwierząt, podaniu prądów gaśniczych, wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych realizacji czynności zmierzających do nie dopuszczenia do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałe budynki, bieżącym  monitorowaniu sytuacji przy wykorzystaniu termowizji.  

Pożar został opanowany krótko przed północą, jednak jego dogaszanie trwało późnych godzin wieczornych dnia następnego.

Spaleniu uległo: dach budynku inwentarskiego, słoma i siano w ilości około 150 balotów, w niewielkim stopniu nadpaleniu uległo pokrycie dachowe budynku magazynowego sąsiada.

Straty oszacowano na 200 tys. zł, zaś uratowane mienie oszacowano na blisko 2 mln złotych.

opracowanie: mł. bryg. Marcin Nowak – KP PSP w Grodzisku Wlkp. 

zdjęcia: mł. kpt. Piotr Bamber –  KP PSP w Grodzisku Wlkp.

/psp.grodzisk.cgx.pl/

(Visited 15 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz