Pożar obiektu hotelowego w Śremie

Kilkunastu godzinna akcja straży pożarnej i zaangażowane liczne siły i środki w pożarze hotelu Metropol w Śremie.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, w rozpoznaniu ustalono, że pali się dach budynku, pożar rozwinięty, jedna osoba znajduje się w pokoju hotelowym, siły i środki niewystarczające.


Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz próbie zlokalizowania pożaru. Rota strażaków wyposażona w sprzęt ochrony układu oddechowego weszła do budynku i ewakuowała mężczyznę znajdującego się na pierwszym piętrze w pokoju hotelowym. W pierwszej fazie pożaru podano  dwa prądy gaśnicze w natarciu na palący się dach. Przeszukano wszystkie pokoje pod kątem przebywania w nich lokatorów. Nie znaleziono w nich żadnych osób. Przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej z hotelu ewakuowało się 5 osób. 
W kolejnych minutach na miejscu pojawiały się dodatkowe zastępy. Podano kolejne trzy prądy gaśnicze na dach z zewnątrz przy użyciu drabin mechanicznych. Rota znajdująca się w koszu drabiny mechanicznej przy użyciu pilarki ratowniczej wycinała otwory oddymiające w dachu budynku. 
Sukcesywnie rozbierano nadpaloną drewnianą konstrukcję dachu, część podłogi i elementy podwieszanego sufitu. Z poszczególnych pokojów zostało ewakuowane mienie które przekazano Policji. Wprowadzono kontrolę temperatury pokrycia dachowego hotelu przy użyciu drona wyposażonego w kamerę termowizyjną. 
Sprawdzono pomieszczenia budynku Poczty Polskiej przyległe do hotelu Metropol wraz z przybyłym pracownikiem Poczty. 
Kontrola temperatury wewnątrz pomieszczeń nie wykazała potencjalnych miejsc z podwyższoną temperaturą. Rota pracująca na dachu po wykonaniu przecięć usunęła tlącą się belkę więźby dachowej, zlokalizowaną przy ścianie z budynkiem Poczty Polskiej.
 Ostatecznie pożar ugaszono we wczesnych godzinach popołudniowych.  
Wstrzymano ruch pojazdów na placu 20 Października oraz odcinku ulicy Poznańskiej, przylegającym do hotelu. 
Ze względu na konieczność prowadzenia działań przy użyciu drabiny mechanicznej z parkingu hotelu przy ul. Poznańskiej wykonano przemieszczenie zaparkowanych samochodów osobowych za pomocą rolek.

 W zdarzeniu brały udział: GBARt, GCBARt,GCBA, SH, Slrr JRG Śrem, SlKw, Slop, Mikrobus KP PSP Śrem, GBA, SCD30 JRG 9 Mosina, SCKN, Kontener ODO JRG 7 Poznań, GCBA, SCD 30 OSP Kórnik, GBA OSP Czmoń, SCH 29, Slrr OSP Mosina, GBA, SCD 30 OSP Książ Wlkp, GBA OSP Niesłabin, GBA, GCBA, Slrr OSP Pysząca, GBA OSP Wyrzeka, GBM OSP Dalewo, GCBA, SlRW + Dron OSP Śrem, Policja, ZRM

opracowanie: mł.kpt. Piotr Michalski
zdjęcia: KP PSP Śrem, Michał Czubak

 

 

(Visited 84 times, 1 visits today)

Leave a Reply