Pożar Domu Rekolekcyjnego

W piątkowy wieczór 18 sierpnia br. spokój w miejscowości Rościnno przerwał rozlegający się dźwięk syren nadjeżdżających wozów ratowniczo-gaśniczych straży pożarnej, które zostały wezwane do palącego się poddasza w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym.


Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu do tego zdarzenia natychmiast zadysponował znaczne siły i środki z terenu powiatu wągrowieckiego. Po przybyciu na miejsce działań pierwszych zastępów straży pożarnej pożarem objęta była znaczna część poddasza zabytkowego budynku, dowódca widząc rozwijający się pożar poprosił o wsparcie dodatkową ilością sił i środków. Działania straży pożarnej poległy na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów wody w natarciu, ratownicy sprawdzili również pomieszczenia w celu upewnienia się, że wewnątrz budynku nie przebywają żadne osoby. Ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się stropu większość działań prowadzona była z zewnątrz budynku. Mając na uwadze bardzo duże zadymienie jakie panowało podczas pożaru ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych (ODO), a w celu zapewnienia ciągłości działań gaśniczych Kierujący Działaniami Ratowniczymi polecił zadysponować specjalistyczny kontener ODO z Poznania. Dodatkowe zaopatrzenie wodne na miejscu prowadzonych działań stanowiła zadysponowana cysterna z JRG PSP z Wągrowca GCBAM 18/32.

Po ugaszeniu i sprawdzeniu kamerą termowizyjną strażacy zabezpieczyli budynek przed deszczem plandekami, które na miejsce dostarczyła OSP Skoki.

Łącznie w działaniach brało udział 10 zastępów straży pożarnej oraz pogotowie energetyczne. Na miejsce przybył również Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, a także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wydał zakaz użytkowania obiektu do czasu oględzin technicznych.

zdjęcia: OSP Skoki

opracował: st. sekc. Piotr Kaczmarek oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu
(Visited 181 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz