Pożar budynku magazynowego w składzie budowlanym

W czwartek 5 października 2023 roku doszło do pożaru budynku magazynowego na terenie jednej z firm na ulicy Ostrowskiej w Krotoszynie. Na miejscu działań pracowało 14 zastępów straży pożarnej w tym grupa operacyjna pod dowództwem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie st. bryg. Marka Kalaka.


Zgłoszenie o zdarzeniu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 10:09. Do zdarzenia skierowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz z jednostek OSP Krotoszyn, OSP Biadki, OSP Chwaliszew, OSP Sulmierzyce, OSP Zduny. Działania krotoszyńskich strażaków wspierały zastępy z powiatów sąsiednich tj. drabina mechaniczna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jarocinie oraz samochód gaśniczy z OSP Odolanów.

Po dotarciu na miejsce Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że pożarem objęte są pomieszczenia magazynowe, a ogień przepala konstrukcję dachową. Pracownicy firmy opuścili obiekt samodzielnie i nie odnieśli żadnych dolegliwości.

Działania straży pożarnej polegały na podaniu prądów gaśniczych piany sprężonej do wnętrza obiektu oraz prądów gaśniczych wody na zewnętrzne elementy dachu. Podjęte działania doprowadziły do ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru. W późniejszym etapie działań rozebrano częściowo poszycie dachu, w celu dotarcia do ukrytych zarzewi ognia, oraz usunięcia zagrożonych zawaleniem przepalonych elementów konstrukcyjnych dachu. Nadpalone materiały wynoszono na zewnątrz i dogaszano wodą. Strażacy w bezpośredniej strefie zagrożenia pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego i na bieżąco monitorowali budynek urządzeniami pomiarowymi. Działania gaśnicze straży pożarnej trwały 3 godziny i 23 minuty.

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: Archiwum JRG Krotoszyn

 

 

(Visited 355 times, 1 visits today)

Leave a Reply