POŻAR BUDYNKU INWENTARSKIEGO

W poniedziałek 9 października 2023 roku w Lipowcu (gmina Koźmin Wielkopolski) doszło do pożaru poddasza budynku inwentarskiego wypełnionego sprasowaną słomą. W działania gaśnicze zaangażowanych było 12 zastępów pożarniczych w tym zastęp ze specjalistycznym kontenerem wyposażonym w sprzęt ochrony układu oddechowego z Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim.


Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 14:55. Po dotarciu na miejsce zastępów pożarniczych Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że  pali się poddasze budynku inwentarskiego (chlewni), gdzie magazynowano słomę w snopkach. Pożar był w pełni rozwinięty, a płomienie unosiły się nad więźbą dachową.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie strażacy przystąpili do podawania środków gaśniczych w natarciu na palącą się więźbę dachową budynku inwentarskiego oraz prądów gaśniczych w obronie zagrożonej części hodowlanej, w której przebywała trzoda chlewna. Po dotarciu kolejnych zastępów decyzją Kierującego Działaniem Ratowniczym teren akcji podzielono na odcinki bojowe zwiększając skuteczność działań gaśniczych. Wyznaczona rota pomiarowa stale monitorowała stężenie gazów niebezpiecznych w części hodowlanej, pojawiające się niewielkie zadymienie było usuwane na zewnątrz przy pomocy wentylatorów mechanicznych. Po stłumieniu ognia przystąpiono do oceny stanu elementów konstrukcyjnych obiektu zwracając szczególną uwagę na stabilność stropu oraz więźby dachowej. Z uwagi na niestabilną konstrukcję drewnianą dachu, która uległa przepaleniu Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił wycięcie krokwi piłą mechaniczną i usunięcie jej na zewnątrz. W trakcie prowadzonych działań do Kierującego Działaniem Ratowniczym zgłosił się właściciel sąsiadującej z gospodarstwem firmy i zaproponował pomoc w usuwaniu nadpalonej słomy poprzez wykorzystanie koparki przeładunkowej. Walory techniczne sprzętu pozwoliły na podjęcie decyzji o wycofaniu ratowników usuwających słomę ze stropu. Materiały palne w porozumieniu z właścicielem składowane były i dogaszane na sąsiednim polu.

Z uwagi na długotrwałe działania gaśnicze i duże obciążenie fizyczne ratowników przy współpracy Gminą Koźmin Wielkopolskim strażakom biorącym udział w zdarzeniu zapewniono posiłek regeneracyjny. W związku z dużym zapotrzebowaniem na sprzęt ochrony układu oddechowego, na miejsce zadysponowano kontener z Aparatami ochrony układu oddechowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Ostrowie Wielkopolskim. Obrany zamiar taktyczny przez poszczególnych Kierujących Działaniem Ratowniczym doprowadził do całkowitej likwidacji zagrożenia. Właściciel nie poniósł strat w inwentarzu.

W zdarzeniu z powiatu krotoszyńskiego udział brały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jednostek OSP Koźmin Wielkopolski, OSP Czarny Sad, OSP Rozdrażew, OSP Roszki, OSP Wałków i OSP Borzęciczki oraz z powiatu ostrowskiego specjalistyczny sprzęt zapewniający ciągłość pracy ratowników w sprzęcie izolującym drogi oddechowe. 

Działania straży pożarnej trwały 8 godzin i 3 minuty.

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Szymon Sikora OSP Koźmin Wlkp., Archiwum JRG Krotoszyn

 

 

(Visited 836 times, 1 visits today)

Leave a Reply