Powiat Nowotomyski : Wyładowania atmosferyczne przyczyną dwóch poważnych pożarów

W czwartek, 10 sierpnia 2017r., w godzinach rannych, przez powiat nowotomyski przechodził front atmosferyczny, któremu towarzyszyły silne opady deszczu, z wyładowaniami atmosferycznymi.Około godziny 4, piorun uderzył w budynek mieszkalny w Nowym Tomyślu,


przy ulicy Polnej, doprowadzając do powstania pożaru. Szybkie zauważenie zdarzenia i powiadomienie straży pożarnej spowodowało błyskawiczne dotarcie służb ratunkowych na miejsce pożaru. Strażacy z JRG Nowy Tomyśl natychmiast zlokalizowali źródło ognia i przystąpili do akcji gaśniczej. W trakcie działań zaszła konieczność rozebrania części ścianki i sufitu w pomieszczeniu kuchennym. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo około 4m2 ściany i sufitu, natomiast uderzenie pioruna spowodowało uszkodzenie sprzętu RTV i AGD znajdującego się w budynku.

Znacznie dramatyczniejsza sytuacja występowała podczas drugiego pożaru spowodowanego wyładowaniem atmosferycznym. Tym razem siły natury dały znać o sobie o godzinie 4:20. W miejscowości Strzyżewo piorun uderzył w budynek inwentarsko – magazynowy. Ogień błyskawicznie objął cały budynek, w którym wewnątrz znajdowała się trzoda chlewna oraz składowane było zboże i słoma. Przed przybyciem straży pożarnej właściciel gospodarstwa podjął próbę ratowania ciągnika z płonącego obiektu doznają poparzenia stóp. W działaniach ratowniczo gaśniczych łącznie wzięło udział 11 zastępów straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń, OSP Chrośnica, OSP Strzyżewo, OSP Przyprostynia i OSP Łomnica. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na obiekt objęty pożarem oraz dwóch prądów w obronie zagrożonych budynków. Dodatkowo zaszła konieczność wykonania prac rozbiórkowych drewnianej konstrukcji dachu oraz wywiezieniu słomy na pobliskie pola, wykorzystując ciągniki rolnicze z przyczepami i ładowacze czołowe. W wyniku pożaru spaleniu i zniszczeniu uległa cała konstrukcja budynku gospodarczego oraz składowana słoma i zboże. Niestety pożaru nie przeżyło 14 warchlaków, 1 maciora i 10 świń. Ostatnia jednostka straży pożarnej opuściła miejsce pożaru po 12 godzinach działań.

Źródło: nowytomysl.psp.wlkp.pl

Czytaj również …

(Visited 1 425 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz