POWIAT NOWOTOMYSKI: Podsumowanie działań pn. PRĘDKOŚĆ – ZERO TOLERANCJI
W dniach 04-05 października br. funkcjonariusze na terenie całego województwa wielkopolskiego przeprowadzili działania pn. „PRĘDKOŚĆ-ZERO TOLERANCJI”, w ramach których szczególną uwagę zwracali na kierujących niestosujących się do ograniczeń prędkość.
Na terenie powiatu nowotomyskiego funkcjonariusze ujawnili blisko 40 kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu podsumowali działania „Prędkość – Zero Tolerancji”. W trakcie działań funkcjonariusze przeprowadzili blisko 50 kontroli drogowych i ujawnili 38 kierujących, którzy nie zastosowali się do przepisów ruchu drogowego. Do akcji „wielkopolskiej drogówki” włączyli się również policjanci z województwa pomorskiego, którzy działania prowadzili przy granicy z województwem wielkopolskim.
Głównym celem tych działań jest zmiana nawyków i świadomości kierowców i egzekwowanie konsekwentnego stosowania się do obowiązujących przepisów. Im więcej osób będzie poruszało się z dozwolona prędkością, tym na naszych drogach będzie bezpieczniej. W celu wyeliminowania negatywnych zachowani na drodze, podobne działania będą przeprowadzane cyklicznie.
NADMIERNA PRĘDKOŚĆ ZABIJA
Nadmierna prędkość jest cały czas jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, w tym tych najtragiczniejszych w skutkach – wypadków śmiertelnych. Wielu kierowców lekceważy obowiązujące przepisy, czym stwarzają realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Co trzecia osoba, która ginie na drodze, to ofiara nadmiernej prędkości. ¼ wypadków na drodze jest spowodowana tym, że kierowcy nie dostosowują prędkości do panujących warunków. 25 % osób, które odnoszą rany w wyniku zdarzeń drogowych, to również ofiary nadmiernej prędkości.
Główne przyczyny zdarzeń drogowych zaistniałych z winy kierujących, to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu.
Miejmy na względzie fakt, że nieprzestrzeganie przepisów wynikających z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym może skutkować nie tylko konsekwencjami prawnymi, ale co ważniejsze, może doprowadzić do narażenia naszego lub czyjegoś życia i zdrowia.