Potężny pożar hali w Firmie Northstar. Działania gaśnicze trwały ponad 10 godzin. Spłonęła hala o powierzchni około 800 m2 , umiejscowiona w środku kompleksu budynków zakładu

10 maja 2018 r. w godzinach popołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Czarnkowie wpłynęła informacja o pożarze w hali produkcyjnej Firmy Northstar Poland w Trzciance, przy ul. 27 Stycznia 48.Dyżurny Operacyjny Powiatu natychmiast zadysponował siły i środki z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Trzciance (GBA 2,5/16, GCBA 9,5/64, SHD-23) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Białej (GBA 2,5/16) i Siedliska (GBA 2,5/16). Po przybyciu pierwszych zastępów i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że ogniem objęte są dwa pomieszczenia przyległe do hali marmurów i stolarni oraz duże zadymienie całej hali. Po ugaszeniu ognia i częściowym oddymieniu okazało się, że ogień rozprzestrzenił się również w przestrzeni dachowej na większej powierzchni. W tym momencie zadysponowano kolejne zastępy straży pożarnej oraz przystąpiono do działań związanych z lokalizacją pożaru od wewnątrz hali oraz poprzez wycinanie otworów w dachu a także podawania środka gaśniczego przy pomocy lanc gaśniczych. Niestety działania te ze względu na konstrukcję i budowę dachu nie przyniosły spodziewanego efektu. Dach zbudowany był w kształcie półkola, na drewnianych krokwiach wypełnionych styropianem, zakończony blachą falistą. Nad styropianem warstwy papy, pokryte wszystko folią PCV. Po ponad dwóch godzinach działań dach obiektu uległ przepaleniu i zawaleniu. W tym momencie pożar został zlokalizowany. Dalsze działania polegały na dogaszaniu ognia oraz w dalszym ciągu obronie budynków przyległych.
Spłonęła hala o powierzchni około 800 m2 , umiejscowiona w środku kompleksu budynków zakładu, które wielkim wysiłkiem strażaków udało się obronić i uratować.
W działaniach gaśniczych, które trwały ponad 10 godzin udział brało 9 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, w tym Kierownictwo Komendy Powiatowej w Czarnkowie oraz Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP z Poznania, 4 zastępy OSP KSRG, 3 zastępy OSP z terenu Powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, łącznie 59 ratowników.

Opracowanie: bryg. Leszek Kina
Zdjęcia: Leszek Antosz, JRG TrzciankaTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
 

Zobacz również …(Visited 607 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz