Potężny pożar budynku inwentarskiego! W akcji trwającej ponad 10 godz. uczestniczyło 7 zastępów PSP oraz 7 jednostek OSP razem-50 strażaków

18 kwietnia 2019 r. około godz. 13.07 doszło do pożaru budynku inwentarskiego w Zbiersku (gm. Stawiszyn). Przybyli na miejsce strażacy zastali rozwinięty pożar murowanego budynku wypełnionego słomą, sianem i ziarnem zbóż.

Przed przybyciem strażaków właściciel gospodarstwa wyprowadził z budynku 20 krów. Niezwłocznie podano prądy wody na budynek w natarciu i w obronie pobliskich budynków gospodarczych. Podczas akcji gaśniczej zużyto duże ilości wody, dlatego na miejsce akcji zadysponowano jednostki OSP z terenu gmin Stawiszyn, Blizanów i Żelazków oraz ciężki samochód gaśniczy posiadający 20m3 wody. Ze względu na występujące silne zadymienie oraz duże zapotrzebowanie na dodatkowe aparaty ochrony dróg oddechowych na miejsce zdarzenia zadysponowano specjalny kontener z aparatami ochrony dróg oddechowych z KP PSP W Ostrowie Wielkopolskim. Z powodu utrudnionej łączności z Stanowiskiem Kierowania KM PSP w Kaliszu na miejsce zdarzenia przybył również samochód dowodzenia i łączności. Jedna z krów uciekając wpadła do przebiegającego w pobliżu kanału. Przy pomocy pasów transportowych i ładowarki ciągnikowej wyciągnięto krowę na brzeg. Tlące się baloty słomy i siana usunięto z budynku za pomocą ładowarek ciągnikowych, rozebrano również pozostałości konstrukcji budynku, które groziły zawaleniem. W akcji, która trwała ponad 10 godz. wzięły udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze Stawiszyna, Zbierska, Blizanowa i Tykadłowa – razem: 50 strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Radosław Marek

 

Zobacz również …

 
(Visited 366 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz