Porządkowali groby przed 1 listopada

Już po raz kolejny uczniowie  z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie porządkowali  groby na Cmentarzu Komunalnym w Pleszewie. Były to zaniedbane mogiły, o których od lat nikt już nie pamięta. Porządki mają związek ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.
Od wielu lat podopieczni pleszewskiego Centrum na kilka dni przed  1 listopada udają się na cmentarz i robią porządki na mogiłach. W większości są to groby osób bezdomnych, które nie mają żadnych rodzin lub nikt już o nich nie pamięta. W tym roku młodzieży wraz z wychowawcami Anną Ryczko i Ryszardem Ryczko   udało się uporządkować wiele grobów.

Porządkowaniem zaniedbanych nagrobków zajmują się wolontariusze z naszego  Centrum. To jeden z ich wielu pozaszkolnych obowiązków, który wzięli na siebie. Mają świadomość, że tylko oni pamiętają o tych zmarłych i tylko oni dbają o ich mogiłyNie zapomnieli też o zapaleniu symbolicznego znicza – tłumaczy Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora CKiW.

Opuszczonych nagrobków na Cmentarzu Komunalnym  z roku na rok przybywa. Trzy  lata temu  młodzież  z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie uporządkowała 30 mogił, dwa lata temu  40. W tym roku było ich prawie 60. To pokazuje, że opuszczonych grobów nie tylko przybywa, ale i też brakuje osób, które mogłyby się o nie zatroszczyć.

 
(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz