Pomimo apeli policji, kierowcy nadal nie zabezpieczają przewożonych ładunków

Na początku roku apelowaliśmy do kierowców, aby odpowiednio zabezpieczali przewożony towar, bo przecież prawidłowy załadunek i jego zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego transportu. Zasady te jasno określone są w kodeksie drogowym.


Niestety, niektórzy kierowcy ignorują obowiązujące przepisy. Tylko 9 stycznia br. ujawniono trzech kierujących, którzy nie stosowali się do tego obowiązku.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego średziej komendy 9 stycznia br. ujawnili trzech przewoźników, którzy nie zabezpieczyli przewożonego ładunku jadąc ulicami miasta. Przypominamy, że źle zabezpieczony bądź całkowicie niezbezpeczony ładunek może rozsypać się na drogę i stworzyć ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Na ul. Strzeleckiej kierowcy dwóch samochodów ciężarowych nie zabezpieczyli przewożonego towaru sypkiego, w dodatku chcieli skrócić sobie drogę i na rodzie pojechali bezpośrednio w lewo w ul. Popiełuszki. Kierowcy tym samym nie dostosowali się do umieszczonego znaku pionowego „ruch okrężny”. Każdy z mężczyzn został ukarany dwoma mandatami karnymi.

Trzeci kierowca, który nie zabezpieczył przewożonego ładunku został zatrzymany do kontroli drogowej na ul. Niedziałkowskiego. Mężczyzna został również ukarny mandatem karnym.

Przypominamy!!!

Przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, które powinniśmy przestrzegać. Ważną i pierwszą zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością ładunek nie powinien też zmieniać położenia, ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp).

Również, niedopuszczalny jest przewóz śmieci czy materiałów sypkich, które są nieodpowiednio zabezpieczone. Należy także pamiętać, że wszelkie urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa ładunku powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym.

 

 

(Visited 741 times, 1 visits today)

One thought on “Pomimo apeli policji, kierowcy nadal nie zabezpieczają przewożonych ładunków

  • 20 stycznia, 2024 at 6:14 pm
    Permalink

    To po ile pasów założyli że za mało na te sypkie materiały. Pismacy 🙁

    Reply

Leave a Reply