Polska jest wolna od ptasiej grypy

Jak poinformował wiceszef Głównego Inspektoratu Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, Polska jest wolna od ptasiej grypy, minęły bowiem trzy miesiące od wystąpienia ostatniego przypadku tej choroby w naszym kraju.Dzięki temu import polskiego drobiu może być wznowiony. GIW zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje związane z grypą ptaków (zakazały importu) z wnioskiem o ich zniesienie.


Od 2014 r. Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w UE. W 2016 r. produkcja wyniosła ponad 2,5 mln ton. W tym roku produkcja drobiu nadal rośnie (o 8,4 proc.), ale w mniejszym tempie niż przed rokiem.

Pierwszy przypadek grypy ptaków stwierdzono u dzikich kaczek na Jezioro Dąbie koło Szczecina na początku listopada ubiegłego roku. Kilka dni później wirus przedostał się do hodowli gęsi w Deszcznie (woj. lubuskie), gdzie znajdowało się 700 tys. gęsi.

Według ekspertów w sezonie 2016/2017 grypa ptaków była spowodowana przelotami dzikich ptaków. Choroba ta może się ponownie pojawić na jesieni, gdy ptaki będą wracać.

W Europie na szerszą skalę wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 pojawił się w listopadzie 2016 r. Wiele państw europejskich zgłosiło obecność wirusa HPAI/H5N8 u drobiu, m.in. Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania.

Źródło: PAP
Opracowanie: Paweł Dopierała/Wielkopolska Izba Rolnicza

Wielkopolskamagazyn.pl/ ptasia grypa

 

(Visited 94 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz