„Piast Superstars” – autorski projekt muzyczny Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

„Piast Superstars” to autorski projekt muzyczny Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie:
w jego ramach powstają piosenki i teledyski opowiadające o postaciach, datach i wydarzeniach epoki wczesnopiastowskiej, za którymi kryją się nietuzinkowe osobowości, pasje, ambicje i aspiracje.
Nie jest to więc „śpiewana (czy rapowana) lekcja historii”, a raczej pretekst do rozmowy o ludziach i decyzjach, które kształtowały piastowską Polskę. Do współpracy w tworzeniu i realizacji „Piast Superstars” zostali zaproszeni znani wykonawcy, profesjonalny zespół muzyków, kompozytorów


i scenarzystów.     

Projekt „Piast Superstars” zakłada stworzenie i publikację utworów audiowizualnych, z których każdy będzie osobną opowieścią o władcy piastowskim doby wczesnego średniowiecza. „Pragniemy przedstawić naszych władców jako ludzi z krwi i kości, którzy musieli podejmować trudne decyzje, mające wpływ na nasze państwo. Nie chcemy rzucać datami i opisywać po zdaniu co i kiedy miało miejsce. Zależy nam by forma i przekaz były czytelne dla słuchaczy i budziły emocje” – mówi inicjator projektu, i autor słów, Michał Pilas, edukator w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. 

Od strony muzycznej „Piast Superstars” osadzony jest w szeroko rozumianej muzyce rockowej połączonej z elementami folku. Autorem muzyki jest Michał Pilas, za aranżację i kompozycję odpowiada Tomasz Citak. Wśród wykonawców są: Marek Piekarczyk (TSA), Darek Maleo Malejonek (Maleo Reggae Rockers) oraz Ewa Pitura (Percival). Wspiera ich zespół profesjonalnych instrumentalistów, aranżerów, scenarzystów
i scenografów. 

Latem 2021 roku, z dofinansowaniem Fundacji PZU i Samorządu Województwa Wielkopolskiego, podjęto realizację pierwszych dwóch utworów: o Mieszku I i Bolesławie III Krzywoustym. Teledyski do piosenek realizowane były na kołobrzeskiej plaży i gnieźnieńskich plenerach i sceneriach. Premiery pierwszych „Piast Superstars” odbywają się na profilu FB i na kanale YT Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie:  w środę, 18 sierpnia: „Na Kołobrzeg!”  (Bolesław III Krzywousty) wyk. Marek Piekarczyk i w sobotę, 28 sierpnia „Czy mam wejść do wody?” (Mieszko I) wyk. Darek Malejonek ft.Ewa Pitura.

Warto dodać, że nie jest to debiut Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w muzycznym i edukacyjnym showbiznesie. Piosenki i teledyski zrealizowane w Muzeum, zostały docenione przez kapitułę konkursu Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2020” w kategorii działalność promocyjna i marketingowa (wyróżnione utwory są dostępne na muzealnym kanale YT). 

(Visited 36 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz