OFF Opera poszukuje eków, czyli poznańskich bikiniarzy!

Cechy charakterystyczne: plereza (zwana także mandoliną), układana za pomocą brylantyny; naleśnik na głowie, wielobarwny krawatto (w gołe girlsy), marynarka na kilowatach, spodeń wąski, buty na słoninie i wystające z nich kolorowe sing-singi lub piratki.


W ustach obowiązkowo papieros – najlepiej amerykańskiej marki! O kim mowa? To oczywiście bikiniarze, nazywani także w gwarze poznańskiej: ekami (albo eksztejerami). Pierwsza polska subkultura, która bujnie rozkwitła w latach 50. minionego stulecia. Poznańskie eki z niejednego pieca chleb jadły, na niejednym poznańskim fyrtlu robiły rozróby, a miasto znały jak własną kieszeń. Przyszedł czas, by ich historie wybrzmiały w nowej, artystycznej formie.

Po krawacie ich poznacie, czyli… Projekt EKI – kolejna odsłona OFF Opery 2020

Projekt OFF Opera znany jest mieszkańcom Poznania przede wszystkim z warsztatów oraz wydarzeń muzycznych odbywających się w nietypowych miejscach, jak: fontanna, podwórko kamienicy, centrum handlowe czy podziemny parking. W tym roku organizatorzy deklarują powrót do korzeni – Poznań i jego przedmieścia staną się głównymi bohaterami edycji zatytułowanej „Głosy miasta”.Już w czerwcu OFF Opera wystartowała Projektem TAXI, podczas którego, znany raper Adam „Łona” Zieliński oraz tekściarz i lider grupy „Pogodno” Jacek Szymkiewicz zbierali i zapisywali opowieści poznańskich taksówkarzy. Od lipca trwa także projekt Poznańskie Rewiry, w którym kuratorzy – Marcin Kluczykowski oraz Karolina Brzezicka – spotykają się na warsztatach z pracownikami i pracownicami branży gastronomicznej (m.in. kucharzami, barmankami i kelnerami).

10 sierpnia startuje Projekt EKI – kolejny cykl warsztatowy w ramach OFF Opery. Kuratorzy projektu – Michał Mroczkowski i Daniel Stachuła – zaprosili do udziału w warsztatach m.in. duet audiowizualny Ośko/Bogunia oraz znanego poznańskiej, klubowej publiczności DJaElvirę. W ramach warsztatów artyści poszukiwać będą opowieści i wspomnień poznańskich eków.

Historia poznańskich eków to jest kawał fascynującej i nieoczywistej historii Poznania, złożonej z wielu, często indywidualnych mikro-opowieści i wspomnień poznańskich bikiniarzy. Dzisiaj wiemy, że jedną z najbardziej znanych była Eka z Małeki na poznańskim Łazarzu, która doczekała się nawet skweru swojego imienia. Ale były przecież eki z Chwaliszewa, Kochanaja, Starego Rynku, Wildy czy Żegrza. Chcielibyśmy dotrzeć do tych, którzy pamiętają Poznań z lat 50. i zechcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami – mówi Daniel Stachuła, jeden z pomysłodawców projektu.

Właśnie ze względu na tę różnorodność, tak istotne jest dotarcie do wielu poznańskich bikiniarzy – dodaje Michał Mroczkowski, kurator projektu. – Subkultura eków była bardzo zróżnicowana. Wiemy, że miała charakter terytorialny, na jednym fyrtlu rządzić mogła tylko jedna eka. Ale w naszych głowach pojawia się mnóstwo pytań: z czego ekizasłynęły w Poznaniu? Gdzie się spotykały? Gdzie bywano na prywatkach i zabawach? Jakich jeszcze rozrywek dostarczało im miasto?

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w projekcie wszystkich, którzy mogą podzielić się swoimi wspomnieniami o poznańskich ekach. Kontakt z organizatorami można nawiązać poprzez profil OFF Opera na Facebooku, mailowo: stowarzyszenie.smak@gmail.comlub telefonicznie: 607 259 232 oraz 536 506 136.

Historie, wspomnienia i opowieści poznane na warsztatach z poznańskimi ekami staną się podstawą do zbudowania performatywnej etiudy, w której opowieści o Poznaniu sprzed 70 lat zmiksowane z muzyką, obrazem i filmem stworzą multimedialną narrację o poznańskich bikiniarzach. Finał Projektu EKI połączony z DJ-skim oraz VJ-skim setem odbędzie się 24 września w poznańskim klubie TAMA.

(Visited 223 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz