Odkryj tajemnice mózgu! – 9. edycja Tygodnia Mózgu w Poznaniu

Odkryj tajemnice mózgu!

Tegoroczna 9. edycja Tygodnia Mózgu w Poznaniu odbędzie się w dniach od 13 do 17 marca w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego 17/19. Wstęp jest wolny i nie obowiązują zapisy. Prezydent Miasta Poznania objął wydarzenie honorowym patronatem.

– Mózg ludzki jest najbardziej skomplikowanym dziełem natury. Poznanie funkcjonowania naszego mózgu jest największym wyzwaniem współczesnej nauki i dlatego na całym świecie prowadzone są intensywne badania – mówi prof. dr hab. inż. Roman Słowiński, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Naszym celem jest przybliżenie Państwu prowadzonych badań i przedstawienie cząstki ich wyników podczas Światowych Dni Mózgu. Postaramy się tę specjalistyczną wiedzę przekazać Państwu w sposób zrozumiały i ciekawy – dodaje Roman Słowiński.

Światowy Tydzień Mózgu w Poznaniu to cykl wykładów, które mają na celu podjęcie tematyki z zakresu psychiatrii, psychologii, neurologii, neurochirurgii, biologii, biochemii, filozofii oraz informatyki w zakresie badań naukowych dotyczących mózgu. Organizatorzy zaplanowali serię 10 wykładów profesorów z wiodących ośrodków naukowych, w tym z Poznania: Instytutu Genetyki Człowieka PAN, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prelegenci opowiedzą o: zapobieganiu i leczeniu udarów mózgu, chorobach i wadach rozwojowych mózgu, mózgu molekularnym i języku mózgu, sposobach leczenia depresji, powiązaniu muzyka a geny oraz zaburzeniach tikowych. Po wykładach będzie czas na krótką dyskusję.

Po poniedziałkowych prelekcjach odbędzie się koncert inauguracyjny studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Organizatorami wydarzenia są: Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN. Wykłady odbywać się będą w Sali Dużej Ośrodka Nauki PAN przy ul. Wieniawskiego 17/19 w Poznaniu.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie:  http://www.pan.poznan.pl/tydzien_mozgu/streszczenia.html

Osoby zainteresowane tematyką centralnego układu nerwowego będą mogły obejrzeć transmisję z wykładów na żywo w internecie, na stronie: http://www.pan.poznan.pl/tydzien_mozgu/transmisja.html

Tydzień Mózgu organizowany jest też w: Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Toruniu i Szczecinie.

Aleksandra Tomczak/biuro prasowe/ poznan.pl

(Visited 136 times, 1 visits today)

Leave a Reply