Obejrzyj spektakl… nago Stary Browar Nowy Taniec rzuca wyzwanie widzom Festiwalu Malta

Mimo długiej, 15-letniej już historii program performatywny realizowany przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Starym Browarze nieustannie zaskakuje publiczność. W programie przygotowanym specjalnie na tegoroczny Festiwal Malta w Studio Słodownia +3 łamanych będzie wiele konwencji. Najbardziej intrygujący punkt repertuaru to “LetMeC”. Ten węgierski spektakl obejrzą tylko widzowie, którzy zgodzą się rozebrać przed wejściem na publikę.


To nie metafora – zainteresowani obejrzeniem spektaklu “LetMeC” muszą zdecydować, czy odważą się obejrzeć występ Márty Ladjánszki i Zsolta Vargi nago. Do nagości na scenie w kontekście współczesnego tańca zdążyliśmy się już przyzwyczaić, zazwyczaj jednak oglądamy tancerzy w bezpiecznej ciemności widowni i jako publiczność stajemy się swego rodzaju podglądaczami – mówi kuratorka programu Joanna Leśnierowska. Ujęła mnie propozycja węgierskich artystów oferujących nam szansę nowego doświadczenia własnego ciała w  bezpiecznej przestrzeni, w której wszyscy są równi, bo, co ciekawe, również obsługa techniczna spektaklu pracować będzie bez strojów! Podczas pokazu obowiązuje absolutny zakaz robienia zdjęć czy wideo. Po spektaklu widzowie zaproszeni będą do wspólnej dyskusji i podzielenia się swoim doświadczeniem (już w ubraniach!).

Selfie z performerem

Teatralne konwencje łamie także inny spektakl w programie Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Znany brytyjskiej publiczności programu “X Factor” bułgarski artysta Ivo Dimchev wystąpi na scenie Słodowni +3 z “A Selfie Concert”. Występ balansuje na granicy sztuki performance, tańca, teatru, muzyki, rysunków i fotografii. Mimo lekkiej formy dotyka też wielu współczesnych problemów związanych z “terrorem” social mediów, walki o uznanie “followersów” czy obsesyjnego dokumentowania życia smartfonem. W przeciwieństwie do “LetMeC”, tutaj widzowie będą zachęcani nie tylko do fotografowania całego występu, ale nawet do wchodzenia na scenę i robienia tytułowych “selfies” z artystą. Performatywy koncert charyzmatycznego Dimcheva zaciekawi jednak również tych widzów, którzy preferują bezpieczny dystans widowni.

Taneczna legenda o jednorożcu

Kompletnie inna atmosfera towarzyszyć będzie występowi włoskiej aktorki i performerki Chiary Bersani, która poprzez taniec mierzy się z ograniczeniami swojego ciała. Video-trailer jej spektaklu “Gentle Unicorn” pokazuje twarze i emocje poruszonych widzów. “98 cm wzrostu, samozwańcze ciało, mięśnie i kości jednorożca” – tak artystka zapowiada swój występ. Liryczna opowieść i przekraczanie granic poprzez taniec – tego może spodziewać się publiczność spektaklu “Gentle Unicorn”.

Widzów, którzy w czasie Festiwalu Malta odwiedzą Studio Słodownia +3 w Starym Browarze, zaskoczy na pewno także wielu innych artystów. Na scenie pojawią się tancerze świetnie znani poznańskiej publiczności, m.in. polscy choreografowie Agata Siniarska, Ania Nowicka, Paweł Sakowicz (po raz pierwszy pokażą w Poznaniu spektakle koprodukowane przez Art Stations Foundation z warszawskim Nowym Teatrem). Studio Słodownia +3 po raz kolejny odwiedzą Sofia Dias i Vitor Roriz z Portugali czy Anne Juren z Austrii. Nie zabraknie także debiutujących w Poznaniu gości, a wśród nich brazylijski duet QUARTO, który zaprezentuje dwie choreograficzne (niebiletowane) instalacje.

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

21.06 – 30.06

Studio Słodownia +3, Stary Browar

Informacje o spektaklach i biletach: http://www.artstationsfoundation5050.com

21.06 / 18.00

Studio Słodownia +3

Agata Siniarska (PL)

YOU ARE SAFE

22.06 / 18.00

Studio Słodownia +3

Márta Ladjánszki & Zsolt Varga (HUN)

“Let MeC”

22.06 / 22.00

Galeria +2

Anna Nowicka (PL)

THIS IS THE REAL THING

23.06 / 21.00

Studio Słodownia +3

Ivo Dimchev (BUL)

“A Selfie Concert”

25.06 / 18.00

Studio Słodownia +3

QUARTO (Brasil/SWE)

“Durational Rope”

26.06 21.00

Studio Słodownia +3

Sofia Dias & Vítor Roriz (PT)

“Out of any present”

27.06 / 18.00

Galeria +2

QUARTO (Brasil/SWE)

“THISENTANGLEMENT”

28.06 / 18.00

Studio Słodownia +3

Chiara Bersani (IT)

“Gentle Unicorn”

29.06 / 16.00 i 18.00

Słodownia +1

Anne Juren (AT)

”Fantasmical Anatomy Lessons”

29.06 / 19.00

Galeria +2

Marysia Stokłosa / Meg Foley (PL/USA )

“Wychodząc od działania / Action is primary”

30.06 / 18.00

Studio Słodownia +3

Paweł Sakowicz (PL)

MASAKRA

24-28.06.

Aletrnatywna Akademia Tańca (coaching)

Rivca Rubin (UK)

“Upword your world”

(Visited 1 001 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz