Nowy Tomyśl – W Światowym Dniu Poezji – Telefon do poety

W Światowym Dniu Poezji – Telefon do poety

Niektórzy lubią poezję – pisała nasza noblistka Wisława Szymborska  – Niektórzy – czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.” Być może mniejsza popularność poezji wynika z jakiegoś niesłusznego  przekonania, że jest ona sztuką dla wtajemniczonych…W Światowym Dniu Poezji twórcy skupieni wokół nowotomyskiej biblioteki postanowili przekonać słuchaczy, że poezja może być rozmową z drugim człowiekiem i nawet jeśli nie jest do życia niezbędna, to z całą pewnością czyni życie piękniejszym i na pewno bogatszym….

 Wyjątkowy klimat temu świątecznemu spotkaniu, które odbyło się 21 marca, dokładnie w Światowym Dniu Poezji, celebrowanym w różnych zakątkach świata, podkreślał poetycki wystrój bibliotecznego holu, na którym pojawiły się plansze z fragmentami utworów nowotomyskich twórców i zainstalowany został już na stałe TELEFON DO POETY.  Od tego momentu wierszy nowotomyskich twórców posłuchać będzie można w każdej chwili. Wystarczy odwiedzić nowotomyską książnicę, zasiąść na wygodnej sofie, sięgnąć po słuchawkę, wybrać odpowiedni numer i wsłuchać się w poetyckie strofy czytane przez ich autorów: Wojciecha Budzisza, Marka Geislera, Teresę Dziewiałtowską, Roberta Jędrzejczaka, Krzysztofa Karskiego, Katarzynę Kutzmann-Solarek, Katarzynę Mrozik-Stefańską, Annę Nowaczyk, Dorotę Nowak, Wiesławę Ptaszyk, Rafała Putza i Mariana Ziomkowskiego.

Podczas  tego wieczoru twórcy skupieni wokół Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich zaprezentowali wybrane przez siebie do TELEFONU DO POETY wiersze, poprzez które pragną przedstawić się słuchaczom i  zaproponować  bliższe spotkanie z ich twórczością.

Każdy z uczestników wieczoru obdarowany został zakładkami z poetyckimi strofami nowotomyskich twórców, którzy wymienili się nimi między sobą, nawiązując w ten sposób  poetycki dialog. Kompozycjami na gitarę wieczór umilił Andrij Shovkoplias, Ukrainiec mieszkający i pracujący w Nowym Tomyślu, uczestnik bibliotecznych zajęć prowadzonych w ramach  „Językowego  pogotowia”.

Zapraszamy zatem do nowotomyskiej biblioteki tych wszystkich, którzy chcą choć na chwilę się zatrzymać i pomyśleć, poznać sposób myślenia i emocje innych osób, wyjść  poza schemat codziennych zajęć, uważniej spojrzeć na siebie i otaczający nas świat.

(Visited 192 times, 1 visits today)

Leave a Reply