Nowy Tomyśl – Pracowity weekend dla zawodników i działaczy LKS „Budowlani – Całus”

Weekend 18 – 19 lutego, był dla zawodników i działaczy LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl, bardzo pracowitym czasem. Już o 11.00 rozpoczęła się rywalizacja w Mistrzostwach Wielkopolski LZS do lat 20. W zawodach wystartowało 36 zawodniczek i zawodników z wielkopolskich klubów podnoszenia ciężarów. Największą reprezentację na tych zawodach wystawił klub Promień Opalenica, który wygrał rywalizację drużynową. Jednak w rywalizacji indywidualnej, nowotomyślanie nie dali szans konkurentom. W klasyfikacji open, wśród dziewcząt zdecydowanie wygrała Paulina Kudłaszyk uzyskując 197,3 pkt. Kolejna z zawodniczek miała wynik mniejszy, aż  o ponad 30 punktów. wśród chłopców zwyciężył Damian Keller, zdobywając 302,8 pkt. z przewagą nad drugim zawodnikiem o ponad 60 punktów!

Jeszcze nie opadły emocje tej rywalizacji, a już Młodzieżowe Centrum Podnoszenia Ciężarów, wypełniło się ponownie kibicami. Bowiem o godzinie 16.00 miał rozpocząć się ósmy Memoriał im. Mariana Głuszka – Wielki Mecz Sztangistów, pomiędzy reprezentacją Wielkopolski a Sportovnij Klub Podnoszenia Ciężarów Horni Sucha z Czech. W rywalizacji liczył się wynik sześciu startujących zawodników. W ekipie z Czech startowało siedmiu zawodników, a wynik najgorszego z nich miał być nie wliczany do punktacji. Z zawodnikami do Polski przyjechało dwóch trenerów, Lubosz Szerszeń i Emil Brzózka, który był trenerem jedynego czeskiego mistrza olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów. było to w 1980 roku w Moskwie. Okazało się również, że dla zawodników z Horni Sucha, są to podwójnie ważne zawody, ponieważ miały być one kwalifikacją do startu w juniorskich mistrzostwach świata w Bankoku. Podczas prezentacji Czesi otrzymali repliki Kosza Giganta, wypełnione podarunkami, a otwarcia zawodów dokonali Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki, przedstawiciel poznańskiego zrzeszenia LZS Eligiusz Wachowiak i Prezes Wielkopolskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Jerzy Nowak. Zaraz po otwarciu nastąpiła miła uroczystość – odsłonięcie na sali MCPC pięknego graffiti, które przedstawia chwały polskich ciężarów, logo „Budowlanych – Całus”, PZPC i herb Starostwa.

Niedługo po tej uroczystości, rozpoczęły się mocne zmagania w Wielkim Meczu Sztangistów. Już po zgłoszonych pierwszych podejściach widać było, że rywalizacja będzie bardzo wyrównana i że zwycięzca wyłoni się prawdopodobnie w ostatnich podejściach. Taka sytuacja, była oczywiście bardzo korzystna dla kibiców, bowiem mieli zapewnione emocje przez całe dwie godziny trwania zawodów. Jak zwykle nowotomyska publiczność pokazała się z jak najlepszej strony, mocno kibicując wszystkim zawodnikom. Relację z zawodów przeprowadziła TVP Poznań, a tygodnik Dzień po Dniu objął te zawody patronatem medialnym, fundując najlepszemu zawodnikowi z Wielkopolski markowy plecak, który wręczył pan Roman Stachecki. Po raz kolejny Wielkopolanie w okazali się „mało gościnni”, wygrywając rywalizację stosunkiem punków 1734 do 1694. Trener z Horni Suchej, Emil Brzózka, po zawodach powiedział nam, że jest bardzo zadowolony ze startu wszystkich swoich siedmiu zawodników. Powiedział też, że zawody były zorganizowane bardzo profesjonalnie i że wiele działaczy mogłoby się uczyć od nowotomyskiego klubu podnoszenia ciężarów.

Zaś w niedzielę w Młodzieżowym Centrum Podnoszenia Ciężarów, odbyły sie pierwsze klubowe wieloboje atletyczne, które były kwalifikacjami do ogólnopolskiego finału, i w których startowali najmłodsi, czyli dziewczęta i chłopcy od 8 do 12 roku życia. W zawodach młodzi adepci podnoszenia ciężarów rywalizują w rzucie piłką lekarską, trójskoku obunóż z miejsca, biegu rozstawnym i  w boju rwania lub podrzutu, gdzie sędziowie oceniali tylko i wyłącznie technikę jaką pokazywali zawodnicy, nie biorąc pod uwagę obciążenia sztangi.

Po raz kolejny LKS „Budowlani – Całus” pokazali, że w Nowym Tomyślu można zorganizować imprezy sportowe na najwyższym poziomie. Wiemy, że starają się oni o organizację kolejnej imprezy relacjonowanej na żywo przez ogólnopolską telewizję. Jak wszystko dobrze pójdzie, to w maju ponownie zobaczymy na nowotomyskim pomoście najlepsze sztangistki Polski, z Patrycją Piechowiak na czele, w rywalizacji Indywidualnego Pucharu Polski Kobiet – powiedział nam Jerzy Nowak – a dzięki transmisji na żywo przez TVP Sport, Nowy Tomyśl będzie ponownie na ustach kibiców w całej Polsce.

(Visited 531 times, 1 visits today)

Leave a Reply