Nowy projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu – „Biblioteka-Powsinoga” !!! Powsinoga idzie z książkami

Powsinoga to ktoś, kto lubi się włóczyć, łazić tu i tam, o kim mówią: włóczy się po wsi bez celu. Powsinoga nie lubi bezczynności, nie chce po prostu siedzieć w domu i czekać, aż spotka ją przygoda. Nosi ją po świecie, jak Włóczykija z „Muminków”, bo jest ciekawa innych ludzi i innych miejsc.


Dlatego nowy projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu popularyzujący czytelnictwo nazwano „Biblioteka-Powsinoga”, ponieważ biblioteka chce poznawać swoich Czytelników na miejscu tam, gdzie mieszkają, gdzie ich świat. I właśnie dlatego bibliotekarki pojawiły się ostatnio w Stefanowie na sali wiejskiej, bo „Biblioteka-PoWSInoga” chce wędrować po okolicznych wsiach ze swoimi książkami, opowieściami i zabawami. Przy kawie i drożdżowym cieście odpoczywają rodzice i słuchają, jak np. ich pociechy wymyślają historie do gry „Story Cubes”, albo z jakim przejęciem słuchają historii Jorgusia z legendy o Skarbniku czytanej w teatrzyku Kamishibai. W opowieściach dzieci nie ma złych odpowiedzi. Tu nikt nikogo nie ocenia. Na zajęciach z biblioteką każde dziecko jest artystą, każdy dostaje wolność myślenia i mówienia.

Niektóre dzieci (brawa dla małego Julka!) przynoszą z domu własne przeczytane książki i zostawiają je na regale do bookcrossingu, którego przywiozły panie z biblioteki. Odtąd regał będzie służył mieszkańcom Stefanowa. Może spodoba im się idea darmowego wymieniania się książkami?

W części artystycznej spotkania uczestnicy robili projekt indywidualnej „torby na książki”

To ostatnie zdjęcie grupowe podoba nam się najbardziej – śmiejemy się tutaj, robimy głupie miny, chwalimy się torbami z własnoręcznie wykonanym malunkiem – osobistym logo z tym, co cieszy nas najbardziej, ponieważ radość była tematem przewodnim spotkania. Co sprawia radość uczestnikom spotkania? Cieszyć może gitara, trampolina, piłka nożna, ukochany pies, przyroda i dużo koloru różowego albo duuuuużo czerwonego – i matematyka, a jakże! Bo to właśnie matematyka jednemu z nas sprawia prawdziwą przyjemność! Było naprawdę fanatycznie gościć w Stefanowie w ubiegłą sobotę po południu. Zresztą – z dziećmi zawsze jest dobra zabawa, zawsze działamy jak burza mózgów, zawsze jest żywiołowa ekspresja, zawsze pojawiają się ciekawe pomysły! Dziękujemy paniom z KGW w Stefanowie i panu sołtysowi, Markowi Sołtysikowi, za pomoc, gościnność i życzliwość.

Gdzie jeszcze uda się w najbliższym czasie „Biblioteka-Powsinoga”? Do Nowej Wsi Zbąskiej „Biblioteka-Powsinoga” zawita 6 października o godz. 16:00 z podobną formułą warsztatową. Ostatnią na naszej „Powsinogowej” mapie jest Łomnica – tutaj wszystkich mieszkańców zapraszamy 13 października na rodzinne warsztaty do szkoły podstawowej.

Projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu pt. „Biblioteka-Powsinoga – warsztaty i spotkania dla dzieci i starszych na wsiach gminy Zbąszyń” dofinansowany w ramach „Programu Partnerstwo dla Książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem zadania jest wzmocnienie funkcji biblioteki jako centrum animującego kulturę i aktywizującego społeczności lokalne, szczególnie mieszkańców okolicznych wsi. Pomysłodawczynią projektu jest kierownik biblioteki, Anita Rucioch-Gołek, a jego koordynatorką Daria Klorek, bibliotekarka.     (tekst: Anita Rucioch-Gołek)Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


(Visited 142 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz