Nowy DPS na Strzeszynie – umowa podpisana [WIZUALIZACJA]

W nowoczesnym Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie zamieszka 100 pensjonariuszy. Funkcjonalny budynek będzie w całości przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Za niemal 43 mln zł postawi go firma Budopol – Poznań, zwycięzca przetargu.W przestronnych jedno- i dwuosobowych pokojach zamieszka 100 osób W urzędzie miasta podpisano właśnie umowę na budowę.


DPS nr 1 stanie przy ul. Żołnierzy Wyklętych i będzie nową siedzibą istniejącego już Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bukowskiej.

– W nowej siedzibie mieszkańcy będą mieli do dyspozycji duże i nowoczesne pokoje w standardzie na miarę XXI wieku – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Ta inwestycja pozwoli odczarować myślenie o DPS-ach i udowodni, że domy pomocy społecznej mogą być nowoczesną przestrzenią, przyjazną mieszkańcom na wielu poziomach. W Poznaniu przykładamy wielką wagę do polityki senioralnej nie tylko prowadząc wiele projektów z pakietu Poznań Viva Senior, ale również realizując tak nowoczesne inwestycje, jak DPS na Strzeszynie.

Nowy, piętrowy budynek pozwoli na opiekę nad pensjonariuszami na najwyższym standardzie.

– Budynek będzie miał dwie kondygnacje, parter i piętro oraz użytkową piwnicę – stwierdza Marcin Gołek wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Zostanie wyposażony w windy i będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budowa ma trwać maksymalnie około dwóch lat. Dzięki sprawdzonemu  wykonawcy, działającemu na lokalnym rynku od 60 lat, możemy założyć, że zakończenie realizacji tej inwestycji nastąpi nie później niż na koniec listopada 2021 roku.

Na parterze w przestronnych jedno i dwuosobowych pokojach zamieszka 40 osób. Znajdą się tam również pomieszczenia biurowe i administracyjne oraz kuchnia ze zmywalnią dostosowaną do potrzeb cateringu. Będzie też pokój gościnny oraz dzienny, jadalnia, pomocnicza kuchnia i dodatkowa łazienka, pralnia z suszarnią oraz przestrzenie wspólne z pracowniami, dyżurką oraz gabinetem doraźnej pomocy medycznej i zapleczem higieniczno-sanitarnym.

Na pierwszym piętrze przewidziano pokoje dla kolejnych 60 osób. Tu również do dyspozycji pensjonariuszy będą wspólne przestrzenie z pracowniami, kino-cafe z aneksem kuchennym, a także dyżurka, gabinet doraźnej pomocy medycznej i kaplica.

W piwnicy zaprojektowano zaplecze socjalne oraz higieniczno-sanitarne dla pracowników domu pomocy społecznej, pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz 7 miejsc parkingowych.

W Poznaniu w domach pomocy społecznej mieszkają osoby, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu – z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. To poznaniacy, którym nie można było zapewnić usług opiekuńczych w ich miejscach zamieszkania. W DPS-ach znajdują opiekę i wsparcie.

Domy pomocy społecznej to nie tylko miejsce, w którym mieszkają pensjonariusze. Przez całą dobę pełnione są w nich usługi opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne, dostosowane do  indywidualnych potrzeb mieszkańców.

– Aktywizacja pozwala jak najdłużej utrzymać mieszkańców DPs-u w sprawności – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – W nowym budynku pensjonariusze będą mieszkać w familiach, składających się z 14-15 seniorów mieszkających w jedno- i dwuosobowych pokojach. Tego typu układ zapewnia mieszkańcom nie tylko intymność, ale również integrację.

W Poznaniu funkcjonuje 7 domów pomocy społecznej z 716 miejscami. Dla osób w podeszłym wieku jest w nich 291 miejsc, dla przewlekle somatycznie chorych – 345, dla osób z niepełnosprawnością fizyczną – 20 miejsc, dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną – 60 miejsc.

W sierpniu 2019 r. w DPS-ach pomoc uzyskało 683 mieszkańców, w tym 605 osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych.

AW /poznan.pl/

W przestronnych jedno- i dwuosobowych pokojach zamieszka 100 osób

(Visited 102 times, 1 visits today)

Leave a Reply