Nowy Blok Operacyjny Szpitala w Puszczykowie [WIRTUALNY SPACER]

Do niedawna stała tu fontanna, dziś bije nowe serce Szpitala w Puszczykowie. Pięć supernowoczesnych sal operacyjnych, wyposażonych w najlepszy sprzęt medyczny, a wszystko połączone nowymi windami z oddziałami szpitalnymi i centralną sterylizatornią. Cała inwestycja kosztowała 31,5 miliona złotych. I właśnie została oddana do użytku. – Nowy blok operacyjny postawił nas na rynku usług medycznych w zupełnie innym miejscu. Otwiera olbrzymie możliwości funkcjonowania. Jest jednym z najnowocześniejszych w kraju i najnowocześniejszy w Wielkopolsce – podkreśla z dumą Jan Grabkowski, starosta poznański.

Sala przygotowania pacjenta. Przed zabiegiem pacjent trafia najpierw tutaj, gdzie sprawdza się jego tożsamość i dokumentację medyczną. Przygotowywany jest do zabiegu, a czasami również znieczulany.


Bardzo pomocny w czasie tych zabiegów jest ultarsonograf pozwalający na precyzyjne zlokalizowanie miejsca wkłucia.  To bardzo skraca czas pobytu pacjenta na sali operacyjnej i umożliwia zwiększenie „przepustowości” całego bloku operacyjnego.

W otoczeniu przyrody, która wycisza. Przez bezdotykowo otwierane drzwi chory trafia na jedną z pięciu sal. Każda w odmiennej kolorystyce, uzupełnianej zdjęciami  Wielkopolskiego Parku Narodowego, który ma być kojącym widokiem dla pacjenta, ale też dla operatorów i personelu medycznego. Jest również specjalny tak zwany brudny korytarz, którym po zabiegu wywozi się odpady medyczne i narzędzia do sterylizacji.– Po wielu miesiącach projektowania, budowania i wyposażania blok operacyjny rozpoczął przyjmowanie pacjentów.  To bardzo satysfakcjonująca chwila. Przeprowadzamy rocznie blisko 4000 operacji. Są to zabiegi z zakresu ortopedii, chirurgii, neurochirurgii i urologii. Część pacjentów trafia do nas w stanach nagłych, leczymy także osoby z chorobami onkologicznymi. Nowy blok stwarza jeszcze lepsze warunki do ich leczenia, a wysoko wykwalifikowanemu personelowi medycznemu, lekarzom i pielęgniarkom, znakomite warunki do pracy – mówi Ewa Wieja, prezes Zarządu Szpitala w Puszczykowie.

Dr AmadouDiakite, szef bloku operacyjnego Szpitala w Puszczykowie przyznaje, że aparaty do znieczulenia oraz bardzo zaawansowany system monitorowania parametrów życiowych pacjenta pozwalają na bezpieczne prowadzenie znieczulenia, wczesne wykrywanie zagrożeń i ich eliminację.                   – Dodatkowe funkcje, jak ocena głębokości snu oraz stopnia zwiotczenia mięśni zapewniają pełną kontrolę nad przebiegiem znieczulenia oraz szybsze budzenie chorego. To urządzenia na miarę XXI wieku – dodaje  dr A. Diakite.

Sale w zależności od specyfiki wykonywanych zabiegów wyposażane są dodatkowo w artroskop, laparoskop, mikroskop operacyjny, ultrasonograf lub aparat rentgenowski. Do dyspozycji jest też supernowoczesne oświetlenie z wmontowaną kamerą, która przekazuje obraz operowanego pola na duże monitory. Ogromnym ułatwieniem są także stacje DICO – to komputerowy system, umożliwiający lekarzowi wgląd w historię choroby, która jest błyskawicznie dostępna na specjalnych ekranach. – Wyposażenie nowego bloku kosztowało 9 milionów złotych – dodaje starosta Jan Grabkowski.

Sala wybudzeń.  Tu pacjenci trafiają po zakończonym zabiegu i pozostają pod opieką personelu pielęgniarskiego oraz lekarskiego do czasu przekazania  ich na oddział. Ta sala imponuje rozmiarami. Dziesięć w pełni monitorowanych stanowisk zapewnia swobodny dostęp do pacjenta i pozwala na kompleksowy nadzór nad wszystkimi jego funkcjami.

– Zakończyliśmy kolejny etap w życiu naszego szpitala. 16 lat temu ratowaliśmy budżet, spłacaliśmy długi, a następnie sukcesywnie finansowaliśmy w infrastrukturę i sprzęt. Dopiero po kilku latach przyszedł czas na duże inwestycje – wspomina Jan Grabkowski, starosta poznański. – Ale to nie koniec myślenia o rozwoju naszej lecznicy. Teraz czas na wspieranie rozwoju kadr. Mamy w powiecie plany na wiele lat i na wiele milionów – podsumowuje starosta Jan Grabkowski.

Inwestycja w skrócie

  • I etap obejmował budowę szybu windowego, który dwiema windami łączy 9 kondygnacji szpitala bezpośrednio z blokiem operacyjnym. Wykonawcą była firma SKANSKA S.A.
  • II etap uwzględniał budowę bloku operacyjnego z pięcioma salami, salą wybudzeniową oraz centralną sterylizatornią.
  • Całkowity koszt budowy wyniósł blisko 32 mln złotych (I etap kosztował 3,3 mln złotych, II etap ok 28,5 mln złotych, z czego wyposażenie to blisko 9 mln złotych)
  • Udział finansowy z budżetu powiatu to ok. 14 mln złotych, a wkład własny szpitala to 18 mln złotych.
  • Autorem projektu szybu i bloku jest Tomasz Drożdżyński (Architektoniczna Pracownia Projektowa Tomasz Drożdżyński). Generalnym wykonawcą – PKOB Wegner sp. z o.o. sp.k

O szpitalu w Puszczykowie

Szpital w Puszczykowie przeprowadza zabiegi w dziedzinie ortopedii, chirurgii ogólnej, urologii oraz neurochirurgii. Wykonuje się tu bardzo skomplikowane zabiegi endoplastyki stawów, zabiegi chirurgiczne w procesie leczenia schorzeń onkologicznych przewodu pokarmowego. Urolodzy mają największe w regionie doświadczenie w endoskopowym leczeniu kamieni nerkowych (PCNL). Leczą także operacyjnie schorzenia nowotworowe pęcherza moczowego i prostaty. Z kolei neurochirurdzy operują guzy ośrodkowego układu nerwowego oraz przeprowadzają operacje kręgosłupa.

To właśnie w Puszczykowskim szpitalu jako jednym z pierwszych w Polsce wykwalifikowany  zespół, w skład którego wchodzili: neurochirurdzy, anestezjolog, neurofizjolog oraz neuropsycholog kliniczny – przeprowadził zabieg usuwania guzów mózgu z mapowaniem kory mózgowej. Mapowanie kory mózgowej polega na wybudzeniu pacjenta podczas operacji i oznaczeniu ważnych części mózgu, odpowiedzialnych za funkcje mowy i ruchu. Daje to szansę na wydłużenie życia z jednoczesnym  zachowaniem wszystkich czynności umożliwiających pełne i sprawne funkcjonowanie.Nowotwory bowiem bywają lokalizowane w okolicy zagrażającej uszkodzeniem mowy, funkcji ręki lub zaburzeniami chodzenia (niedowładami).

(Visited 581 times, 1 visits today)

Leave a Reply