Niemal 200 dzieci uczyło się, jak dbać o środowisko podczas ECO Igrzysk

Czym są zasoby naturalne i dlaczego warto o nie dbać, jak chronić środowisko, na czym polega recykling, co znaczy bioróżnorodność i jakie ryby pływają w Warcie – to tylko część z wielu zagadnień, jakie poznawały dzieci z wielkopolskich podstawówek podczas odbywających się w minionym tygodniu w Poznaniu ECO Igrzysk.

Nadrzędnym celem odbywających się od 18 do 22 września nad Wartą ECO Igrzysk było edukowanie poprzez zabawę.


Wykorzystując formę gier, ekologicznego koła wiedzy, konkursów oraz quizów, najmłodsi uczestnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób kształtować zrównoważone społeczeństwo, które żyje, troszcząc się o naturę. – Chcemy, by dzieci dostrzegały, jakie czynniki zagrażają środowisku i wiedziały, jak przeciwdziałać ich negatywnemu wpływowi – mówi Marta Nowak, starszy specjalista ds. ochrony środowiska z fabryki Bridgestone Poznań, która była jednym z partnerów akcji. – Idea zrównoważonego rozwoju spaja się z misją środowiskową naszej firmy, dlatego chętnie przyłączyliśmy się do działań organizowanych przez Fundację Ratuj Ryby. To już kolejny raz, kiedy współpracujemy w zakresie kształtowania ekologicznej świadomości naszych dzieci – dodaje.

Na zajęcia zaproszeni byli uczniowie ze szkół podstawowych z Poznania, ale też z okolicznych miejscowości jak Września, Jarocin czy Murowana Goślina. Na warsztatach można było się nie tylko nauczyć, czym jest ochrona środowiska czy posłuchać opowieści o gatunkach ryb, które żyją w Warcie, ale także dowiedzieć się, jak nadawać drugie życie przedmiotom już nieużywanym i przećwiczyć to w praktyce – dlatego każdy z uczestników przynosił ze sobą plastikowe nakrętki, z których tworzono wyjątkowe dzieła plastyczne z motywem rybek. Prace te wzięły udział w konkursie, którego rozstrzygnięcie odbyło się w sobotę nad Wartą, podczas podsumowującej ECO Igrzyska imprezy finałowej pod hasłem „Warta dzieciom”.

Był to niezwykły dzień spędzony nad Wartą. Zajęcia sportowe, wykład przyrodniczy, plastyka – jak w szkole, a jednak inaczej. Wiedza przekazana w zabawie, w radosnej twórczej atmosferze na łonie natury z pewnością pozostanie w pamięci dzieci – mówi Magdalena Knosala, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 63 w Poznaniu, która była jedną z placówek biorących udział w ECO Igrzyskach.


(Visited 198 times, 1 visits today)

Leave a Reply