Nie żyje kierowca! Auto w płomieniach po zderzeniu z samochodem przewożącym butle z gazem. Na miejscu śmigłowiec LPR

W piątek 7 stycznia 2022 roku doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego w miejscowości Roszki (gmina Krotoszyn).Mężczyzny kierującego samochodem osobowym pomimo wysiłku służb ratowniczych i osób postronnych nie udało się uratować.

Zgłoszenie o zdarzeniu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 10:14. Do zdarzenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa zastępy z jednostki OSP Roszki. Na miejsce udała się również grupa operacyjna pod dowództwem komendanta powiatowego PSP w Krotoszynie bryg. Tomasza Polaka.

Na miejscu kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem dostawczym. Nieprzytomnego kierowcę z palącego się samochodu osobowego na zewnątrz wydobyły osoby postronne wraz z kierowcą drugiego pojazdu biorącego udział w zdarzeniu jeszcze przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Samochód dostawczy przewoził butle z gazem propan-butan, które pod wpływem zdarzenia przemieściły się na pobliski teren.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie strażacy przystąpili do gaszenia pożaru samochodu podając jeden prąd gaśniczy wody w natarciu. Równocześnie rota medyczna strażaków przejęła poszkodowanego mężczyznę od osób postronnych i przystąpiła do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Zespół ratownictwa medycznego oraz załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego po przybyciu na miejsce zdarzenia wdrożyła medyczne czynności ratunkowe wobec osoby poszkodowanej. Niestety wspólny wysiłek służb nie przyniósł pożądanego efektu, lekarz stwierdził zgon.

Kierowca samochodu dostawczego, który znajdował się pod opieką strażaków po przebadaniu w karetce pogotowia decyzją personelu medycznego został przewieziony do szpitala w celu dalszej diagnostyki.

Przewożone butle, które w wyniku zdarzenia przemieściły się na pobliski teren nie uległy uszkodzeniu. Strażacy stale prowadzili monitoring terenu działań. Po zakończonych czynnościach realizowanych przez policje pod nadzorem Prokuratury właściciel firmy zajmującej się dystrybucją gazu podstawił samochód zastępczy, na który zostały załadowane butle. Po zabraniu rozbitych pojazdów przez pomoc drogową z jezdni usunięto pozostałości po zdarzeniu likwidując całkowicie zagrożenie. Droga powiatowa na czas prowadzonych działań była całkowicie zablokowana.

Działania straży pożarnej trwały 4 godziny i 11 minut

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: dh Sebastian Kalak OSP Krotoszyn

(Visited 10 966 times, 1 visits today)

Leave a Reply