Najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergików – jak wybrać idealny model?

Oczyszczacz powietrza to praktyczne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami (szczególnie tymi wziewnymi). Stosowanie takiego urządzenia pozwala na usunięcie z powietrza szkodliwych dla alergików pyłów, wirusów, bakterii czy alergenów. Dodatkowa funkcja nawilżająca łagodzi objawy alergii skórnych, a także zapobiega nieprzyjemnemu uczuciu suchości w gardle. Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza w domu? Czy to rozwiązanie, z którego mogą korzystać wyłącznie alergicy?

Jaki powinien być dobry oczyszczacz powietrza dla alergików?

Na rynku znaleźć można wiele różnorodnych modeli oczyszczaczy, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by kupić ten najlepszy, który będzie działał efektywnie, ułatwiając życie osobom zmagającym się z alergiami. Na co należy w szczególności zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza dla alergika?

Poziom filtracji

Poziom filtracji to bardzo ważna cecha dobrego oczyszczacza powietrza, dlatego też na to należy w szczególności zwracać uwagę, wybierając odpowiednie urządzenie. W przypadku alergików najlepsze będą urządzenia posiadające co najmniej kilka stopni filtracji.

Dobre urządzenie do oczyszczania powietrza (a takie są między innymi oczyszczacze powietrza Dyson, idealne dla osób, które mają problemy z alergią, szczególnie wziewną) powinny być wyposażone w:

 • filtry wstępne, przeznaczone do blokowania większych cząsteczek zanieczyszczeń (sierść, kurz itp.);
 • filtry HEPA 13 – ich zadaniem jest niwelacja cząsteczek o wielkości nieprzekraczającej 0,3 µm (np. smog, wirusy, alergeny);
 • filtry z węglem aktywnym, które będą niezawodne do usuwania z powietrza szkodliwych gazów;
 • zimne filtry katalizujące, które są w stanie usunąć z powietrza szkodliwe dla zdrowia substancje (formaldehydy, benzen, lotne związki TOVC).

W dobrych oczyszczaczach powietrza, które będą pomocne w przypadku alergików powinna znaleźć się również lampa UV-C, przydatna będzie również funkcja jonizacji.

Wydajność CADR

CADR jest wskaźnikiem informującym o tym, ile powietrza urządzenie może przefiltrować. W przypadku alergików warto stawiać na modele, które są w stanie oczyścić powietrze nawet 4 razy w ciągu doby. 

Hałas

Oczyszczacz powietrza powinien nie tylko usuwać z powietrza szkodliwe dla zdrowia substancje, ale również nie powinien wydawać zbyt głośnych dźwięków. Te mogłyby zakłócić komfort wypoczynku czy przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się uruchomiony oczyszczacz.

Panel sterowania

Oczyszczacz poza skutecznością musi charakteryzować się również wygodą użytkowania. Dlatego warto stawiać na nowoczesne, funkcjonalne modele wyposażone w czytelny interfejs, z którego obsługą poradzi sobie każdy. Ciekawym rozwiązaniem będą urządzenia ukazujące stężenie szkodliwych substancji i alarmujące o konieczności uruchomienia urządzenia. Wygodne w użyciu będą oczyszczacze powietrza sterowane poprzez dedykowane im aplikacje, np. za pomocą smartfona.

Materiał Sponsorowany

(Visited 96 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergików – jak wybrać idealny model?

 • 19 marca, 2023 at 9:26 pm
  Permalink

  Oczyszczacz powietrza z dorym poziomem filtracji, do tego roomba i moja alergia na kurz w ogóle mi nie przeszkadza w funkcjonowaniu 🙂

  Reply
 • 20 marca, 2023 at 7:23 pm
  Permalink

  Też mam oczyszczacz powietrza z jonizacją i lampą uv od Mateko ale o wiele wiele taniej. mieli nawet model z nawilżaczem i też taniej 😛 myślę że ideały są tańsze bo można mieć 2 w cenie jednego

  Reply

Dodaj komentarz