MOPR Poznań: Kim jest pracownik socjalny? [FILM]

Są wsparciem dla drugiego człowieka

Każdego roku tysiące poznanianek i poznaniaków korzysta z różnych form pomocy, m.in. zasiłków,  posiłków, usług opiekuńczych, zakupu leków, wsparcia asystentów rodzin czy psychologów. Gdy rodziny biologiczne nie są w stanie sprostać obowiązkom wychowawczym, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zapewnia ich dzieciom bezpieczny dach w rodzinach zastępczych.

MOPR umożliwia mieszkańcom przezwyciężanie trudnych sytuacji, w których się znaleźli. Wspiera w rozwiązywaniu problemów poznańskie rodziny, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami oraz w kryzysie bezdomności.


Pomoc potrzebującym niesie ponad 450 pracowników MOPR. Wszyscy pracownicy służb społecznych raz w roku, 21 listopada mają swoje święto – Dzień Pracownika Socjalnego.

– Podstawą naszych działań jest praca socjalna – podkreśla Anna Krakowska, dyrektor MOPR w Poznaniu. – Jej celem jest zbudowanie takiej relacji z klientem, aby ten pozwolił sobie pomóc. Z tego wynika bardzo ważna rola pracowników socjalnych, którzy mają motywować, przedstawiać rozwiązania, być wsparciem, a nie wyręczać osóbpotrzebujących.

Pracownik socjalny jest zawodem zaufania społecznego, ponieważ osoby, którym pomaga, dzielą się z nim osobistymi problemami. Musi umieć wczuć się w sytuację drugiego człowieka, spróbować go zrozumieć, szanować jego godność, być wobec niego tolerancyjny, życzliwy.

– I odporny na stres, ponieważ styka się m.in. z cierpieniem, przemocą,bezradnością  – dodaje dyrektor Anna Krakowska. – Ważne jest, aby potrafił sobie z tym radzić i zachował dystans.

Pracownik socjalny powinien mieć wiedzą z różnych dziedzin życia – w tym prawa, psychologii, socjologii, być konsekwentnym i skutecznym w działaniu.

–  To praca z misją, trudna i pełna wyzwań, ale daje również wiele satysfakcji, gdy widzi się efekty wspólnie podejmowanych działań – uważa dyrektor Anna Krakowska.

(Visited 258 times, 1 visits today)

Leave a Reply