Listopadowy „Tajemniczy Zbąszyń”

Tradycyjnie w piątkowy późny wieczór słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbąszyniu spotkali się, aby zgłębiać dalsze tajemnice naszej małej ojczyzny.

Listopad rozpoczyna się wspomnieniami o tych, którzy już od nas odeszli.


Niektórzy na trwałe zapisali się w naszej pamięci. Coraz więcej samotnych i opuszczonych mogił świadczy o tym, że trzeba przypominać o tych, którzy żyli tu przed nami i chodzili po tych samych ulicach.

Dlatego prowadząca spotkanie, Małgorzata Przybylska, postanowiła przypomnieć sylwetki dawnych mieszkańców Zbąszynia i okolicznych wsi, którzy zaznaczyli swa obecność na kartach lokalnej historii. Były to różnorakie postaci: od arystokratów poprzez miejscowe ziemiaństwo aż po bohaterów powstań i wojen. Nie zabrakło również osób zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego i społecznego naszego regionu. Mamy nadzieję, że po „Zbąszyńskich Zaduszkach” wielu słuchaczy uważniej przyjrzy się nagrobkom na cmentarzach i pomoże ocalić od zapomnienia sylwetki tych, którzy odeszli.

W tym roku akademickim liczba słuchaczy uczęszczających na „Tajemniczy Zbąszyń” wzrosła do blisko 60 osób. Bardzo nas to cieszy, ale nie jest łatwo znaleźć salę, która mogłaby pomieścić tak dużą grupę. W ostatni piątek 17 listopada gościny udzielił nam ks. proboszcz Zbigniew Piotrowski w Domu Katolickim. Obecny podczas spotkania ks. Tomasz Łukaszewski udostępnił nam, znajdujący się na sali, sprzęt multimedialny. Obydwu księżom serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość.

(mp)


(Visited 106 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz