Koncertowy rok w Poznaniu

Dawid Podsiadło, sanah, Ralph Kamiński czy Dawid Kwiatkowski – to tylko niektóre polskie gwiazdy, jakie w tym roku zagrają w Poznaniu. Nie zabraknie też głośnych nazwisk z innych krajów, takich jak Chris Botti czy Nigel Kennedy. Tradycyjnie też na Cytadeli będzie można posłuchać Męskiego Grania. 2024 zapowiada się koncertowo!


Już za kilka tygodni w Sali Ziemi Poznań Congress Center zaśpiewa Ralph Kaminski & MBBiTW w koncercie „To bal jest nad bale”, kończącym trasę projektu „Bal u Rafała”. Ralph Kaminski w 2021 r. otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”, wydał cztery albumy: „Morze”, „Młodość”, „KORA” oraz najnowszy „Bal u Rafała” – wszystkie uzyskały status Złotej Płyty. W Poznaniu zaśpiewa 9 lutego. 

Z kolei 15 lutego – również w Sali Ziemi PCC – wystąpią Leszek Możdżer oraz Adam Bałdych – dwa wielkie nazwiska polskiego jazzu. Zagrają m.in utwory z płyty „Passacaglia” – elektryzującego albumu opartego na muzycznym dialogu dwóch artystów.

Marzec w Poznaniu będzie koncertowy – już 2.03 Dawid Kwiatkowski wystąpi w Klubie Muzycznym B17. Artysta po dwóch latach powraca na scenę z nową płytą „Pop romantyk”.

Kilka dni później, 9 marca, w Poznań Congress Center na terenie MTP będzie można usłyszeć „ejtisowe” przeboje, rockowe hity lat 90. i romantyczne ballady – z okazji swojego 45 jubileuszu wystąpi zespół Bajm. Dzień później w Klubie Muzycznym B17 zaśpiewa bryska, rozpoczynając w ten sposób swoją trasę koncertową.  

12 marca w Tamie zagra New Model Army. Anglicy ogłosili wydanie 6. studyjnego albumu „Unbroken”, który ukaże się w tym roku, a razem z nim wielką trasę koncertową po Europie i Wielkiej Brytanii. Z nowym singlem i halową trasą koncertową wraca również Daria Zawiałow. W Poznaniu zagra 14 marca na MTP. Artystka niedawno wydała pierwszy po przerwie singiel Fifi Hollywood, nad którym pracowała z Bartoszem Dziedzicem. Kilka dni później, 17 marca w klubie Tama wystąpi – po dwóch latach od premiery płyty „Ballady i protesty” – Fish Emade Tworzywo. 

IRA – legendarny polski zespół rockowy – kontynuuje obchody swojego 35-lecia na scenie i  23 marca wystąpi w poznańskim klubie B17. Dzień później na terenie MTP zagra Mrozu – producent, kompozytor, autor tekstów i jeden z ciekawszych głosów polskiej sceny muzycznej, zdobywca wielu nagród. 

24-25 maja to czas poznańskich juwenaliów – ich gwiazdy zostaną ogłoszone wkrótce.

Muzyczna wiosna – Next Fest, sanah i Nigel Kennedy

Wiosna w stolicy Wielkopolski to przede wszystkim Next Fest Music Showcase & Conference. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia. Znana jest już część artystów – do Łony, Magdaleny Ostrowskiej, czy Kacperczyka dołączyli między innymi Kaśka Sochacka i Oskar Cyms. 

Koncertów będzie jednak znacznie więcej. 6 kwietnia Vito Bambino w ramach trasy „Luv tu da Max!” wystąpi w Klubie Muzycznym B17. Zaśpiewa utwory m.in. z albumów „Pracownia” i „Poczekalnia”. 15 kwietnia sanah wystąpi w Teatrze Wielkim w ramach trasy „Bajkowa sanah – poezyje i nie tylko”. Dzień później artystka zaśpiewa na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach trasy „Bajkowa Sanah: Dansing”.

20 kwietnia podczas swojej nowej trasy koncertowej stolicę Wielkopolski odwiedzi Artur Rojek. Podczas koncertu w Sali Ziemi na MTP nie zabraknie muzycznych klasyków, ale będzie można też usłyszeć zupełnie nowe utwory. Z kolei 13 maja w Teatrze Wielkim wystąpi Grzegorz Turnau z zespołem i gośćm. W 40. rocznicę debiutu legendarny artysta zaprezentuje materiał z nowego albumu.

Po 6 latach od wydania albumu „Miód i dym”, Anita Lipnicka wróci z premierowym materiałem. W Poznaniu zagra 20 maja w Teatrze Wielkim. Po dłuższej przerwie do koncertowania powraca również Taco Hemingway. Z trasą „1-800-TOUR” zagra w Poznaniu 19 maja na terenie MTP.

Nie zabraknie też wielkich nazwisk z zagranicy. 29 marca w poznańskim klubie 2Progi na jedynym koncercie w Polsce wystąpi jeden z czołowych zespołów sceny hc – Terror. Miesiąc później, 29 kwietnia w Teatrze Wielkim zagra jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków – Nigel Kennedy. Wystąpi z retrospektywnym programem „Spiritual Connection”. Z kolei 10 maja w Sali Ziemi Poznań Congress Center będzie można usłyszeć Chrisa Bottiego – wirtuoza trąbki, zdobywcę wielu prestiżowych nagród, mającego na koncie współpracę z takimi artystami jak Sting, Lady Gaga czy Aretha Franklin.

Znajdzie się również coś dla fanów cięższych brzmień – 5 maja w Tamie zagra legenda black metalu – Marduk. Zespół będzie promował swoją najnowszą płytę „Memento Mori”. Tego samego dnia w Sali Ziemi na MTP wystąpi Kortez w wiosennej odsłonie trasy „Naucz mnie tańczyć”.

Tradycyjnie już dobrej muzyki będzie można posłuchać w plenerze, nad Jeziorem Strzeszyńskim – 14. Enter Enea Festival odbędzie się od 26 do 29 maja. 

4 czerwca w Tamie wystąpi Maarten Devoldere, gitarzysta i wokalista grupy Balthazar, od kilku lat występujący pod szyldem Warhaus. Tydzień później, w klubie Blue Note będzie okazja posłuchać Julie Byrne, amerykańskiej piosenkarki, autorki tekstów i gitarzystki.

Wielkie koncerty, festiwale i jubileusze

W czerwcu w stolicy Wielkopolski szykuje się jeden z większych koncertów tego roku – i to podwójny. 15 i 16 czerwca na Stadionie Miejskim zaśpiewa Dawid Podsiadło, laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych zagra również w Poznaniu. Scena – podobnie jak w sierpniu 2023 roku na PGE Narodowym w Warszawie – będzie ustawiona na środku. To oznacza, że na koncercie może pojawić się wielu fanów artysty. Bilety na drugi z koncertów są jeszcze w sprzedaży. 

Lato to także czas festiwali. Letnie Brzmienia nie ogłosiły jeszcze swojej trasy, ale wiadomo już, że tegoroczna Rockowizna odbędzie się 22-24 sierpnia. Zagrają m.in.: Kult, Royal Republic, Łydka Grubasa, Lemon, Nunter, Farben Lehre, Zenek Kutapasa i Pull the Wire. Z kolei podczas Poznań Rock Festiwal (29-30 czerwca) wystąpią: Luxtorpeda, Organek, Sztywny Pal Azji i Illusion. 5 i 6 lipca podczas Edison Festival zagrają: Daria Zawiałow, Edyta Bartosiewicz, Natalia Szroeder, Dawid Tyszkowski i Maks Łapiński. 24 sierpnia nad Maltę ponownie wróci  Hip Hop Festival Poznań. Ogłoszono też już daty Męskiego Grania – w tym roku jego jubileuszowa, 15 edycja odbędzie się 26 i 27 lipca, tradycyjnie już na poznańskiej Cytadeli

Jesień będzie czasem jubileuszy i podsumowań. 9 listopada w Sali Ziemi odbędzie się koncert „30 lat Gemini” legendy polskiej sceny muzycznej – Kasi Kowalskiej. To okazja do uczczenia 30. rocznicy debiutu albumu, który zmienił krajobraz muzyczny w Polsce. Z kolei 18 listopada w klubie Blue Note zagra Myslovitz – jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Wystąpi w ramach trasy „Wszystkie narkotyki świata Tour”, która promuje najnowszy album grupy.

AW

(Visited 65 times, 1 visits today)

Leave a Reply