Kolejny pożar składowiska biomasy!

88 strażaków przez prawie 19 godzin zmagało się z pożarem składowiska biomasy w miejscowości Sławoszewek, gmina Kleczew.

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wpłynęło o godz. 02.13 5 września 2023 r.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar jednej ze stert zrębek drewna i trocin, panowało silne zadymienie oraz widoczne były płomienie na wysokości kilku metrów.

Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na podaniu wody na palącą się biomasę. Ze względu na rozmiar pożaru dysponowane były kolejne siły i środki. Równocześnie
z trwającymi działaniami rozbudowano linie gaśnicze o kolejne prądy wody. Utworzony został bufor wodny w postaci samochodu cysterny z OSP Ślesin oraz ze zbiornika buforowego zasilanego z pobliskiego cieku wodnego.

Po stłumieniu ognia na powierzchni pryzmy przystąpiono do przewożenia i rozgarnięcia sterty biomasy, przy pomocy trzech ładowarek kołowych, w celu dokładnego jej dogaszenia. Po przerzuceniu oraz obfitym przelaniu zrębek i trocin wodą, sprawdzono pogorzelisko przy użyciu kamery termowizyjnej, w celu wykluczenia możliwości ponownego zapalenia.      

W zdarzeniu brali udział strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 w Koninie, druhowie z OSP Kleczew, OSP Budzisław Kościelny, OSP Jabłonka, OSP Sławoszewek, OSP Złotków, OSP Ślesin, OSP Wilczyn oraz zastęp z Konsalnet Secure Solutions.   

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski

Zdjęcia: JRG Nr 1 w Koninie

(Visited 119 times, 1 visits today)

Leave a Reply