Kolejny historyczny sukces LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl

Po czternastu latach pracy trenerów, działaczy a przede wszystkim zawodników, od kiedy to do nowotomyskiego klubu powrócił, jako trener Marcin Lampe, nasi sztangiści zaliczyli kolejny historyczny sukces.
Po raz pierwszy LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl zajął pierwsze miejsce, wśród klubów podnoszenia ciężarów w Polsce, w ministerialnej rywalizacji dzieci i młodzieży. Do tej pory w tej rywalizacji klub miał rekordowy wynik, wynoszący 157 punktów.

W tym sezonie nasz klub zdobył 212 punktów! Drugie miejsce zajął LKS Dobryszyce – 152 pkt, trzecie UKS Talent Wrocław – 150 pkt, czwarte CWZS Zawisza Bydgoszcz – 143 pkt, a piąte KS Agros Zamość – 124 punkty.
Na wynik Budowlanych – Całus złożyły się punkty zdobyte przez dziewięć zawodniczek i szesnastu zawodników w  czterech kategorii wiekowych:
Młodzicy – 23 pkt (sześcioro zawodników)
Juniorzy młodsi – 43 pkt (siedmioro zawodników)
Juniorzy – 29 pkt (czterech zawodników)
Młodzieżowcy – 117 pkt (ośmioro zawodników)
Jest się też czym pochwalić, patrząc na wyniki indywidualne, ponieważ wsród wszystkich sztangistów w Polsce jest tylko czternaścioro zawodników, którzy zdobyli aż 25 punktów. Wsród tej czternastki jest zawodniczka z Nowego Tomyśla – Paulina Kudłaszyk.
Wynik nowotomyślan znacząco przyczynił się do zajęcia szóstego miejsca w rywalizacji województw w podnoszeniu ciężarów. Dla województwa punktowały jeszcze cztery kluby: Promień Opalenica – 59 pkt, Zamek Gołańcz – 39,5 pkt, Kajak Trzcianka – 6 pkt i Chrobry Gniezno – 3 pkt.
Spojrzeliśmy jeszcze na statystyki wszystkich sportów olimpijskich, którzy zawodnicy startują, tak jak sztangiści, podczas letnich Igrzysk Olimpijskich. Ze względu na podział na rywalizacje damska i męską, w rankingu było podanych 45 takich dyscyplin. Wszystkie klubu podnoszenia ciężarów w Polsce zdobyły łącznie 3971 punktów, co tą olimpijską dyscyplinę plasuje na dwunastym miejscu wśród wszystkich dyscyplin startujących podczas letnich Igrzysk Olimpijskich. To naprawdę bardzo dobry wynik, który pokazuje jak ważną rolę odgrywa w polskim sporcie podnoszenie ciężarów. Tym bardziej, że w rankingu uwzględniono wyniki prawie dziewięćdziesięciu klubów w kraju.
A jak ten ranking wygląda wsród dyscyplin występujących w naszym województwie? Podnoszenie ciężarów z wynikiem 319,5 punktów, zajmuje 20 miejsce. Co ważne na to miejsce złożyły się punkty, zdobyte tylko przez pięć klubów podnoszenia ciężarów.
Nie mamy jeszcze podsumowań tej rywalizacji na poziomie gminy i powiatu, ale patrząc na powyżej podane liczby LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl, z dużym prawdopodobieństwem będzie liderem punktowym, zarówno w gminie, jak i na terenie powiatu nowotomyskiego.
Dodając jeszcze to, że w roku 2018 zawodnicy LKS „Budowlani – Całus” Nowy Tomyśl zdobyli 19 medali rangi mistrzostw Polski, medal mistrzostw Europy, oraz 5 i 9 miejsce na zawodach tej rangi, 4 i 9 miejsce w mistrzostwach Unii Europejskiej, oraz XII miejsce zajęte podczas mistrzostw świata, można śmiało powiedzieć, iż  klub ten jest niekwestionowanie najbardziej utytułowanym klubem sportowym na terenie powiatu nowotomyskiego.