Kolejne ludzkie tragedie na drogach ! Kilkanaście rannych osób w tym dzieci ! Na miejscu śmigłowce LPR ! Droga zablokowana !

Cztery osoby trafiły do szpitali w wyniku dwóch zdarzeń drogowych, które miały miejsce przed wczoraj na drodze krajowej nr 15 w Golinie. Do wypadków doszło w odstępie zaledwie czterech godzin. Droga w tym miejscu zablokowana była ponad 6 godzin.


Do pierwszego zdarzenia doszło o godz. 7.45. 20-letni mieszkaniec gminy Sulmierzyce, kierując samochodem marki Mercedes E klasa, jadąc od strony Krotoszyna, z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z jadącym do Wrocławia autokarem, którym podróżowało 12 osób. W wyniku zderzenia pojazdów bardzo poważne obrażenia odnieśli podróżujący Mercedesem mężczyźni. 20-latek został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. 36-letni pasażer trafił do szpitala w Jarocinie. Zarówno kierowca autokaru jak i jego pasażerowie nie odnieśli poważnych obrażeń. Siedzący za kierownica autobusu 29-letni mieszkaniec powiatu konińskiego był trzeźwy. Kierowcy mercedesa zatrzymano uprawnienia do kierowania.

Droga w miejscu wypadku była zablokowana ponad 2 godziny. Dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego, na czas zamknięcia drogi, wyznaczone zostały objazdy. Przez następną godzinę ruch na krajowej 15 odbywał się wahadłowo.

Gdy funkcjonariusze kończyli czynności do wypadku, ok. godz. 11.30 doszło do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. Kierujący Saabem, obywatel Republiki Południowej Afryki, na widok ciągu unieruchomionych samochodów, zjechał na lewy pas jezdni gdzie zderzył się czołowo, z prawidłowo jadącym samochodem marki Ford C Max. W wyniku uderzenia Ford wpadł do rowu. W wyniku tego zdarzenia obrażenia odniosła kierująca Fordem 45-letnia mieszkanka gminy Jarocin oraz jej 9-letnia córka. Z uwagi na poważny stan dziewczynki, dziecko zostało przetransportowane śmigłowcem LPR do szpitala w Poznaniu.


Kolejne ludzkie tragedie na drogach Mama 9-latki została przewieziona do szpitala w Jarocinie. 21-letni syn kierującej, który również znajdował się w samochodzie doznał niegroźnych otarć. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. Obywatelowi RPA mundurowi zatrzymali uprawnienia do kierowania.

W wyniku tych dwóch wypadków droga była zablokowana łącznie przez ponad 6 godzin.

W obu przypadkach prowadzone są czynności, które mają na celu dokładne ustalenie przyczyn i okoliczności tych tragicznych zdarzeń.

Niemal codziennie na wielkopolskich drogach dochodzi do tragicznych wypadków. Ofiarami są zarówno podróżujący samochodami jak i niechronieni uczestnicy ruchu drogowego czyli piesi i rowerzyści. Jedną z przyczyn powodujących, że dochodzi do tak tragicznych wypadków, jest brak koncentracji. Kierowcy zapominają, że jadąc należy obserwować nie tylko to, co jest na wprost, przed samochodem, ale także przedpole jazdy, to co się dzieje na poboczu czy chodniku, w pobliżu skrzyżowania oraz za nami. Jest to szczególnie ważne po zmroku, gdy widoczność jest dużo mniejsza a samochody jadące z przeciwnego kierunku oślepiają nas.

Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy zwłaszcza teraz, gdy warunki atmosferyczne bardzo źle wpływają na nasze samopoczucie. Wysokie temperatury sprzyjają spadkowi koncentracji a co za tym idzie, spowolnieniu reakcji kierowcy na otaczającą go rzeczywistość. Gdy do tego dołożymy wszechobecny pośpiech, zmęczenie i przegrzanie organizmu w wyniku jego odwodnienia, stanowczo zwiększymy ryzyko stania się uczestnikiem, a niejednokrotnie sprawcą, zdarzenia drogowego. Bardzo często tego najtragiczniejszego w skutkach.

Zanim wyruszymy w podróż, wypocznijmy, wywietrzmy dobrze samochód, sprawdźmy ciśnienie w oponach, stan oleju, silnikowego, płynu chłodniczego. Jeśli spieszymy się gdzieś na określona godzinę, wyjedźmy wcześniej. Gdy w czasie trasy dopadnie nas znużenie, zmęczenie – zjedźmy na pobocze, złapmy świeży oddech i bezwzględnie pijmy dużo wody. Złota zasada każdego kierowcy to „lepiej dojechać 5, 10, 15 minut później, niż wcale”. „Zdążę przejechać”, „mi się to nie przydarzy” – to tylko slogany a życie przynosi inne rozwiązania – niestety często są nimi ludzkie tragedie. Czasami warto poczekać, zatrzymać się, odpocząć. Życie mamy tylko jedno i jest ono bezcenne. Czasami 5 minut to wiele kolejnych lat życia naszego czy innych osób.Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


(Visited 1 129 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz