Kino w rytmie bluesa w Starym Browarze

W każdy środowy wieczór do końca sierpnia Stary Browar zaprasza na otwarte pokazy filmowe w parku. W tym roku repertuar letniego kina został przygotowany we współpracy z prof. Waldemarem Kuligowskim, redaktorem naczelnym “Czasu Kultury”.


Filmy wybrane przez profesora to podróż przez historię kultury i muzyki. Dziś widzowie zobaczą ostatni odcinek mini-serialu “The Blues”.

 W każdą wakacyjną środę letnie kino w Parku Starego Browaru gromadzi setki widzów. Fanów kina przyciąga tu intrygujący repertuar i możliwość obejrzenia filmu na wygodnych leżakach. Część tegorocznych seansów to dokumenty muzyczne. 24 lipca widzowie obejrzą ostatni odcinek mini-serialu “The Blues”. Każdy rozdział to opowieść o tym gatunku muzycznym stworzona przez innego reżysera.

Brytyjski blues

Dziś w Starym Browarze można zobaczyć “Czerwony, biały i bluesowy” w reżyserii Mike’a Figgisa. Odcinek poświęcony jest początkom brytyjskiego bluesa, który narodził się w latach 60. i szybko podbił nie tylko całą Europę, ale i ojczyznę tej muzyki – Stany Zjednoczone. Figgs pokazał koncerty i wywiady z niesamowitymi muzykami – między innymi z Erikiem Claptonem, Johnem Mayallem. Reżyser jest twórcą takich filmów jak „Burzliwy poniedziałek” czy „Zostawić Las Vegas”. Prywatnie Figgs fascynuje się muzyką, co doskonale widać w tym odcinku serialu.

Woodstock w Starym Browarze

 Punktem wyjścia dla programu filmowego tegorocznego letniego kina w Starym Browarze stworzonego przez prof. Kuligowskiego stał się 50. jubileusz Festiwalu Woodstock – jednego z najważniejszych i najbardziej legendarnych wydarzeń muzycznych w historii. Były to trzy dni, podczas których pół miliona ludzi zgromadzonych na nieckowatej łące, zmieniło oblicze kolejnych pokoleń. Dziedzictwem Woodstock są nie tylko charytatywne festiwale, nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna, otwarcie na różnorodność i pacyfizm – mówi prof. Waldemar Kuligowski z “Czasu Kultury”. To również określony styl życia, oparty na współpracy, zasadzie „zrób to sam” i idei zrównoważonego rozwoju. Kroniką tego wydarzenia jest film Michaela Wadleigh’a „Woodstock. 3 Days Of Peace & Music” (1970) – dokument pokazujący słynne koncerty, ale także skalę, atmosferę i uczestników festiwalu. Widzowie letniego kina w Starym Browarze będą mieli okazję przenieść się na kilka godzin do świata hippisów i legend muzyki rockowej w czasie projekcji filmu 14 sierpnia.

Tego lata w Parku Starego Browaru będzie można zobaczyć m.in. epicki dokument o brytyjskim fotografie Sebastiao Salgado “Sól ziemi”, duński film “Komuna” o współczesnej hippisowskiej wspólnocie oraz kultowego już “Sugar Mana”. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. W razie niepogody filmy pokazywane są na Szachownicy w Pasażu Starego Browaru.

Miodowe Lato w Starym Browarze: Kino Letnie

Każda środa do końca sierpnia, godz. 21:00

Park Starego Browaru

Wstęp wolny

Szczegółowy repertuar na starybrowar.com

24 lipca: “The Blues” (serial TV, 2003 -, pokaz jednego z odcinków miniserialu)

31 lipca: “Sól ziemi” (2014), reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

7 sierpnia: “Sny wędrownych ptaków” (2018), reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra

14 sierpnia: „Woodstock. 3 Days Of Peace & Music” (1970), reż. Michael Wadleigh

21 sierpnia: “Komuna” (2016), reż. Thomas Vinterberg

28 sierpnia: “Sugar Man” (2012), reż. Malik Bendjelloul

(Visited 48 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz