Kardynał Zenon Grocholewski Honorowym Obywatelem Gminy Lwówek

Wczoraj w Lwówku gościł kardynał Zenon Grocholewski. Jego Eminencja miał okazję spotkać się z burmistrzem Lwówka Piotrem Długoszem i pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Lwówek. Zwiedził również wybudowany niedawno lwówecki żłobek i przedszkole.


Miał możliwość powrócenia do miejsc związanych z jego urodzeniem i latami młodości. W pałacu w Brodach spotkał się ze znajomymi i przyjaciółmi.

Dużo wzruszeń przyniosło również spotkanie z mieszkańcami Bródek, wsi, w której w 1939 roku przyszedł na świat.Po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Lwówku, Jego Ekscelencja uczestniczył w uroczystej Sesji Rady Miejskiej we Lwówku, która odbyła się w hali lwóweckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Głównym punktem obrad lwóweckich radnych było podjęcie uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Lwówek. Treść uchwały przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku Piotr Przewoźny. Laudację na temat życia i działalności Jego Eminencji kardynała Zenona Grocholewskiego wygłosiła przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk. Rada jednogłośnie przyznała Jego Eminencji ten zaszczytny tytuł.

Kardynał nie ukrywał wzruszenia. Zwrócił uwagę na to, że jest to szczególne wyróżnienie, związane z latami wczesnej młodości, w których kształtowało się Jego powołanie do służenia Bogu i ludziom. Swoje wystąpienie oparł na tezie, że chrześcijańska postawa i postępy w różnych dziedzinach nauki muszą iść w parze. W przeciwnym wypadku w imię powszechnie rozumianego postępu i dążenia do osiągania wyższych zysków i często sprzecznych z nauką Kościoła celów dehumanizowany jest człowiek.

W uroczystościach nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Lwówek oprócz mieszkańców gminy Lwówek uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa z gminy dekanatu na czele z biskupem Archidiecezji Poznańskiej Zdzisławem Fortuniakiem, władz samorządowych województwa wielkopolskiego, powiatu nowotomyskiego, gmin sąsiadujących z Lwówkiem i reprezentanci służb instytucji i organizacji. Gminę Miedzichowo reprezentował wójt Stanisław Piechota. Gminę Kuślin wójt Jerzy Dziamski.

W imieniu władz samorządowych życzenia i podziękowania na ręce Jego Eminencji złożył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki i przewodnicząca Rady Powiatu Maria Galas. W prezencie przekazali wiklinowy fotel. W uroczystościach brali udział również członkowie Zarządu Powiatu: Adam Pilc i Przemysław Tramowski oraz radny Rady Powiatu Krzysztof Pacholak.

Przed zgromadzoną publicznością na specjalne życzenie Jego Eminencji wystąpiła Lwówecka Orkiestra Dęta wraz z marżonetkami. / Powiat Nowotomyski /Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
Więcej zdjęć :
(Visited 467 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz