Jan Grabkowski ponownie starostą poznańskim

Po raz piąty z rzędu Jan Grabkowski został starostą poznańskim, a to oznacza, że od 20 lat nieprzerwanie na tym stanowisku zarządza powiatem. Teraz, przez kolejne pięć lat, w najbliższym gronie  współpracować  z nim będą Tomasz Łubiński wicestarosta poznański oraz członkowie Zarządu Piotr Zalewski i Antoni Kalisz.


Ten ostatni zastąpił Zygmunta Jeżewskiego, który po 6 latach zrezygnował z  funkcji. Przewodniczącym Rady Powiatu został ponownie Piotr Burdajewicz.

W środę odbyła się inauguracyjna sesja Rady Powiatu w Poznaniu, w kadencji 2018-2023. W pierwszej kolejności 29 radnych złożyło ślubowanie,  14  z nich w radzie zasiada po raz pierwszy. Aż czternastu samorządowców to radni Kolacji Obywatelskiej, siedmiu jest z PiS-u, pięciu reprezentuje Stowarzyszenie Bezpartyjni, dwóch to członkowie Niezależnych dla Powiatu, jednego przedstawiciela ma PSL.

W wyniku środowego głosowania, pracami w radzie na kolejne pięć lat, kierować będzie Piotr Burdajewicz. Dotychczasowy przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu, który od środy ma dwóch zastępców: Pawła Ratajczaka oraz Jerzego Świerkowskiego.

Podczas posiedzenia radni wybrali również starostę poznańskiego. O to stanowisko ubiegało się dwóch kandydatów:  Jan Grabkowski oraz Filip Żelazny.

Ostatecznie, w tajnym głosowaniu, zdecydowaną przewagą 22 głosów zwyciężył Jan Grabkowski.

– Koalicja jaką stworzyliśmy daje nam szansę na rozwój przez kolejne 5 lat. Wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie do współpracy są za dalszym tak dynamicznym rozwojem. Z pewnością nie będziemy zwalniać tempa. Zapewniam również, że w swojej pracy będę brał pod uwagę racjonalne wnioski oraz uwagi i tego oczekują w szczególności od opozycji. Dziękuję za oddane na mnie głosy – mówił po ogłoszeniu wyników Jan Grabkowski, starosta poznański, który dzięki świetnemu wynikowi w wyborach samorządowych oraz środowej decyzji radnych, może być zaliczany do rekordzistów na tym stanowisku.

Przypomnijmy, że w  I kadencji był wicestarostą poznańskim, a od 2002 roku nieprzerwanie stoi na czele jednego  z największych powiatów w Polsce.

W nowej kadencji zmiany nastąpiły za to w Zarządzie Powiatu, gdzie po 6 latach z pracy zrezygnował Zygmunt Jeżewski (wcześniej wieloletni dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu).

– Praca w zarządzie była dla mnie niesamowitym wyróżnieniem i bardzo ciekawym doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnę, tak jak wspaniałych ludzi, których poznałem pracując dla powiatu. Chciałbym podziękować Staroście, za możliwość pracy dla powiatu, która była dla mnie zaszczytem – mówił na zakończenie Zygmunt Jeżewski.

Jego miejsce zajmie Antoni Kalisz, do niedawna wiceburmistrz Kórnika, który jak sam przyznaje samorząd ma we krwi. Do Urzędu Miasta i Gminy w  Kórniku trafił w 1980 roku, gdzie pracę rozpoczął od stanowiska specjalisty, następnie kierownika referatu, potem wydziału, by awansować na wiceburmistrza Kórnika. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz studiów podyplomowych na UAM i Politechnice Poznańskiej. A. Kalisz jest też radnym powiatowym w obecnej kadencji.
(Visited 217 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz