Jak wybrać toaletę na działkę?

Za oknem coraz cieplej i ani się obejrzymy, a lato przyjdzie pełną parą. Wielu z nas, z myślą o letnich miesiącach, inwestuje czas i pieniądze w działki rekreacyjne, które mogą stać się małym azylem na całe lato. Skoro tak, to potrzeba toalety lub sanitariatu, a nie wszędzie jest możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wybrać toaletę przenośną na działkę? Sprawdźmy!

Toaleta przenośna na działkę. Wymogi prawne i sanitarne

Wszystkie wymogi zostały szczegółowo rozpisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Dokładniej w paragrafach 34-38. Znajdziemy tam wszystkie warunki techniczne i sanitarne, jakie musi spełniać toaleta na działce, bez możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Gdzie powinienem postawić toaletę na działce?

Toaleta przenośna powinna zostać umiejscowiona 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, w których przebywają ludzie oraz 2 metry od sąsiedniej działki, drogi lub ciągu pieszego.

Oba wymogi dotyczą działek, w których nie ma możliwości podłączenia kanalizacji, więc mówimy tutaj o wolnostojących toaletach. Można oczywiście samodzielnie spróbować zbudować sanitariat, ale dobrym rozwiązaniem będą toalety przenośne na wynajem, zdejmie to z naszych barków obowiązek obsługi i czyszczenia takiej toalety, bo dostawca się wszystkim zajmie.

Jakie wymiary powinna mieć toaleta na działkę?

Wymiary toalety przenośnej również są istotne. Długość przenośnej toalety powinna mieć około 1,2 metra, szerokość około 1,1 metra. To całkowicie wystarczająca przestrzeń, aby w pełni komfortowo móc korzystać z toalety. Dodajmy do tego szerokość drzwi – około 0,9 metra, aby wchodzenie również było wystarczająco komfortowe.

Jakie warunki musi spełniać przenośna toaleta na działce?

Toalety z własnym zbiornikiem na nieczystości powinny mieć szczelne przykrycie oraz zamykany otwór tegoż zbiornika. Dodatkowo ściany i dno powinny być nieprzepuszczalne. Jednocześnie konstrukcja powinna mieć odpowietrzenie i otwory zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

Tutaj problem pojawia się często w przypadku samoróbek. Toalety wykonane własnoręcznie często nie spełniają tych wymogów, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych użytkowników, sąsiadów i osób mających pośredni kontakt. Nieprawidłowa konstrukcja powoduje, że ciecz i nieczystości przedostają się do gleby, a pamiętajmy, że na ogródkach działkowych nierzadko uprawiane są owoce, warzywa i inne rośliny. 

Oczywiście można w takiej sytuacji pomyśleć o osobnym szambie czy małej działkowej oczyszczalni, jednak koszt jest często nieporównywalnie większy, aniżeli sama wartość działki. Do tego dochodzi jeszcze serwis i oczyszczanie i koszty robią się całkiem pokaźne.

Oczyszczanie i serwis toalety na działce

Skoro wspomnieliśmy już o serwisowaniu i utylizowaniu nieczystości, budując toaletę samodzielnie, musisz liczyć się z oczyszczaniem wychodka, lub zatrudnieniem firmy, która zrobi to za Ciebie. W przypadku samodzielnych konstrukcji, może się to okazać często problematyczne, bo nie zawsze jest to odpowiednio rozplanowane konstrukcyjnie. 

Stawiając na wynajem, serwis i oczyszczanie toalety przenośnej masz zapewnione. Raz, że takie toalety spełniają wszystkie wymogi, dwa, że nie musisz się martwić o obsługę, czyszczenie i serwisowanie. Dajcie znać jakie rozwiązanie stosujecie na swoich działkach!

(Visited 66 times, 1 visits today)

Leave a Reply