Feriowanie w miedzichowskiej bibliotece

Zima zapomniała w tym roku sypnąć śniegiem. Dlatego na przekór wszystkim grymasom, postanowiliśmy zaprosić dzieci do naszych bibliotek w Miedzichowie i Bolewicach, na najciekawsze i najbardziej tajemnicze feriowanie w historii. Było zabawnie ale i powiało grozą, przenieśliśmy się w bajkowe światy i łamaliśmy sobie języki w doborowym towarzystwie. Ale najlepiej będzie jak zaczniemy wszystko od początku.


Nasze feriowanie rozpoczęliśmy warsztatami dla dzieci o mocnych nerwach. Dzieci wysłuchały mrożących krew w żyłach historii EnrivaLlucha z serii ‚Skrzynka potworów’, po czym zaczęły tworzyć niezwykle ‚potworne’ prace plastyczne.

Tego samego dnia zawitaliśmy w bolewickim przedszkolu z naszym wyjątkowym teatrzykiem kamishibai. Każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści autorstwa Christiana Ferrari w przekładzie Juliana Brudzewskiego. Obrazki opowiadały historię o rowerze Walentynki. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Ćwiczyły liczebniki porządkowe, wymieniały różnych przyjaciół, których Walentynka zabrała na swój rower. Na końcu każdy z maluchów otrzymał w prezecie zakładkę do książki.

Podczas ferii nie zabrakło też, tak uwielbianych przez najmłodszych poczytajek. Zarówno w pierwszym jak i drugim tygodniu zaprosiliśmy dzieci do wysłuchania historii zapisanych przez Justynę Bednarek w książce zatytułowanej ‚Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek’. Po czym każde z dzieci wylosowało z magicznego worka swoją skarpetkę, z której tworzyliśmy niesamowite skarpeciaki. Pomysłowość i talenty plastyczne uczestników wprowadziły panie prowadzące w osłupienie.

Nie zabrakło też zajęć z naszym zaprzyjaźnionym Nadleśnictwem Bolewice. Spotkanie „Las i jego mieszkańcy” dla obu bibliotek poprowadziła pani Jolanta Gaczyńska. W tym roku na zajęciach oprócz tematów związanych z pracą leśników, drewnem jako surowcem odnawialnym i mieszkańcami lasu, rozmawialiśmy o bezpiecznym zachowaniu w lesie i nie tylko w lesie, bo w zajęciach uczestniczyli również przedstawiciele Posterunku Policji w Miedzichowie. Panowie policjanci przygotowali spotkanie prewencyjne dla najmłodszych oraz seniorów. Niespodzianką była możliwość wysłuchania odgłosu zwierząt i obejrzenia policyjnego wozu od wewnątrz.

W drugim tygodniu ferii zimowych, a dokładnie we wtorek zawitała u nas pani Karolina Nowak, która nauczyła naszych najmłodszych czytelników, jak stworzyć ‚Magiczne lampiony’. Z małych, różnobarwnych kwadracików, słoika, świeczki i kleju powstały prawdziwe cuda. Ale to nie wszystko. Dzieci wyklejały również mozaikowe zwierzątka. W tym, puchate sowy mądre głowy, które cieszyły nasze oczy

Postanowiliśmy też zadbać o coś dla podniebienia. I nie były to wcale brokuły i zielony groszek. Razem z Panią Dorotą Bielec, najmłodsi spotkali się na zajęciach kulinarnych, na których odkrywali co kryją w sobie ‚Pyszne książki’. Gradką dla małego niejadka okazała się możliwość upieczenia mini pizzy według przepisu, po czym każdy mógł dobrać sobie ulubione dodatki i zjeść wspólnie w wesołym towarzystwie.

Przygotowaliśmy też wiele zabaw językowych. Na warsztatach ‚Fun witch English’, wraz z Panią Małgorzatą Bober, dzieci, ćwiczyły liczebniki i kolory, śpiewały piosenki i co zaskakujące – trenowały gimnastykę. Nie tylko buzi i języka, ale całego ciała. Zarówno najmłodsi z Bolewic jak i Miedzichowa wspominali, że najbardziej polubili zabawę z packami na muchy i śmieszne taneczne ruchy.

Za to piątki w Bolewicach, upływały pod hasłem planszówek. Pośród licznych gier znalazły się i scrabble. Ponad to, zawitali do nas policjanci, który przeprowadzili dla najmłodszych kolejne spotkanie prewencyjne. Tym razem w Bolewicach.

Tak upłynął nam kolejny czas feriowania. Wszyscy, zarówno dzieci, rodzice jak i prowadzący, bawili się doskonale. Poza fenomenalnymi wspomnieniami, nauczyli się wielu fantastycznych rzeczy, wysłuchali ciekawych historii, trenowali język obcy, a także przemienili się w prawdziwych artystów. Chyba nawet nie zauważyli braku śniegu, na który musimy poczekać do następnego feriowania. Na te zapraszamy już za rok.

Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzichowie
(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz