Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego, w całej Europie, obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W poniedziałek z okazji tego święta wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann spotkał się z operatorami pracującymi w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.
– Nie jest to praca, lecz służba nakierowana na ratowanie życia i zdrowia człowieka. Jest to wystarczający powód, aby przekazać wszystkim operatorom numeru 112 słowa uznania i podziękowania – mówił wojewoda.

Od siedmiu lat numer alarmowy 112 jest odbierany w Centrum przy ul. Wiśniowej w Poznaniu. Od pół roku również numer alarmowy 997 obsługiwany jest w CPR. O każdej porze dnia i nocy, przez siedem dni w tygodniu, operatorzy są gotowi do odebrania połączenia z terenu całego województwa wielkopolskiego i udzielenia pomocy osobie zgłaszającej. W ubiegłym roku, operatorzy 112 obsłużyli blisko dwa miliony zgłoszeń.

Podczas spotkania w gronie szefów służb na co dzień współpracujących z CPR-em podkreślano, że osoby zatrudnione na stanowisku operatora numerów alarmowych muszą być odporne na stres, posiadać wysokie umiejętności interpersonalne oraz niezbędną wiedzę z zakresu funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego i służb z nimi współpracujących. Operatorzy wykorzystują w swojej pracy dedykowany system teleinformatyczny, w którym równolegle z przeprowadzaną rozmową wprowadzają informacje przekazane przez osoby zgłaszające. Zebrane dane przekazują drogą elektroniczną do dyspozytorów służb, którzy na ich podstawie kierują na miejsce odpowiednie jednostki.

/poznan.uw.gov.pl/

(Visited 175 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz