Uwaga ! Elektroniczne zwolnienia lekarskie w Wielkopolsce. Udogodnienie dla lekarzy i pacjentów

Brak konieczności dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, znajomości numeru NIP oraz przechowywania dodatkowych kopii przez lekarzy – to tylko część z udogodnień wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.


Od 1 grudnia br. elektroniczne zwolnienia (e-ZLA) zastąpią wersje papierowe.

O szczegółach wdrożenia e-ZLA podczas konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim mówili wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Mariusz Kubzdyl oraz przedstawiciele instytucji publicznych zajmujących się problematyką zdrowia i ubezpieczeń społecznych.

– Od pierwszego grudnia tego roku pełną parą ruszy wystawianie zwolnień lekarskich drogą elektroniczną – mówiła wicewojewoda Marlena Maląg. – Będzie to znaczące udogodnienie dla społeczeństwa. Wiele instytucji włożyło ogrom pracy, by ten system zadziałał. W dobie, gdy elektronizacja coraz bardziej wkracza w nasze życie trudno sobie wyobrazić, by nie objęła ona także relacji lekarz-pacjent.

W Wielkopolsce zwolnienia w postaci elektronicznej stanowią 42 procent wszystkich zwolnień lekarskich. Jednak z każdym tygodniem ich odsetek staje się coraz większy. – Elektroniczne zwolnienie ułatwi życie lekarzom, pielęgniarkom, asystentom medycznym, a przede wszystkim pacjentom. Jestem przekonany, że za kilkanaście lat nikt nie będzie pamiętać o papierowych drukach – ocenił Mariusz Kubzdyl z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Zrobiliśmy wszystko co było możliwe, aby sprawnie wprowadzić system w życie – zaznaczyła dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz. – Dla Wielkopolski otrzymaliśmy dotację w wysokości ponad trzech milionów złotych, która została przeznaczona między innymi na zakup sprzętu informatycznego oraz szkoleń dla lekarzy i placówek medycznych.

Aby pracodawca otrzymał zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, powinien mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku zwolnienia i zawozić go do swojego pracodawcy. Uczestnicy konferencji prasowej zaapelowali o założenie konta w systemie pracodawców, którzy jeszcze nie wypełnili tego obowiązku. Na terenie województwa wielkopolskiego jest to 11,5 procenta płatników.

Wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich w Wielkopolsce poprzedził cykl szkoleń zorganizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy ZUS odwiedzali lekarzy w szpitalach i przychodniach, pomagali sporządzić wniosek o certyfikat ZUS oraz zakładali profile w systemie PUE. Działania zostały podjęte w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej na rzecz upowszechniania e-ZLA.

(Visited 177 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz